کد خبر 383260

آمارهایی جالب از صنعت بانکداری اروپا

شمار شعبات بانکی اروپایی از زمان رکود بزرگ سال ۲۰۰۸ کاهش محسوسی داشته است.

به گزارش مرکز آمار اتحادیه اروپا، افزایش خدمات بانکداری الکترونیک و کاهش رشد اقتصادی کشورهای اروپایی باعث شده است تا بانک‌ها در قاره سبز به سمت کاهش تعداد شعبات خود حرکت کنند به گونه‌ای که تا پایان سال ۲۰۱۷ شمار شعبات بانکی در کشورهای عضو اتحادیه اروپا با ۲۷ درصد کاهش نسبت به تعداد شعبات سال ۲۰۰۸ به ۶۲۵۰ شعبه رسیده است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایسنا، در بین کشورهای مختلف اروپایی، آلمان دارای بیشترین شعبات بانکی بوده است به گونه ای که ۲۶ درصد کل شعبات بانکی در سطح اتحادیه اروپا در آلمان مستقر بودند. پس از آلمان نیز لهستان با ۱۰ درصد و اتریش و ایتالیا هر دو با ۹ درصد قرار دارند.

طی این مدت ۲.۷ میلیون نفر به طور مستقیم در بخش بانکی اروپا شاغل بوده‌اند که ۲۳ درصد کل کارکنان اروپایی در آلمان مشغول به کار بوده‌اند. فرانسه با ۱۵ درصد، انگلیس با ۱۳ درصد و ایتالیا با ۱۰ درصد در رده‌های بعدی قرار دارند.

کمترین تعداد فعالیت بانکی مربوط به اسلوونی با تنها ۱۸ بانک بوده است و پس از این کشور، مالت با ۲۵ و اسلواکی با ۲۶ بانک قرار دارند. از سوی دیگر کمترین اشتغال‌زایی بخش بانکی مربوط به استونی با ۴۹۲۰ نفر بوده است و مالت و لتونی در رده‌های بعدی قرار دارند.

تا پایان سال ۲۰۱۷ بانک های اروپایی ۴۲ تریلیون و ۹۰۰ میلیارد یورو دارایی داشته‌اند که انگلیس، فرانسه و آلمان در صدر این فهرست قرار دارند. بیشترین سهم دارایی‌های بانکی به نسبت تولید ناخالص داخلی مربوط به لوکزامبورگ، مالت، قبرس و انگلیس بوده است.

اتحادیه اروپا شامل ۲۸ کشور بلژیک، آلمان، استونی، ایرلند، یونان، اسپانیا، فرانسه، ایتالیا، قبرس، لتونی، لیتوانی، لوکزامبورگ، مالت، هلند، اتریش، پرتغال، اسلوونی، اسلواکی، فنلاند، انگلیس، بلغارستان، مجارستان، لهستان، دانمارک، سوئد، کرواسی، جمهوری چک و رومانی است.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری