کد خبر 382774

ماکرون: ممکن است در نیویورک درباره ایران اتفاقی بیفتد

در پی اتهاماتی که واشنگتن، ریاض و لندن علیه ایران در خصوص دست داشتن در حمله هفته گذشته به تأسیسات نفتی «آرامکو» عربستان وارد آوردند، رئیس‌جمهور فرانسه امروز هشدار داد که باید در خصوص اتهام‌زنی‌ها عجولانه در مورد این حادثه محتاط بود.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فارس، «امانوئل ماکرون» رئیس‌جمهور فرانسه امروز (دوشنبه) در پی اتهاماتی که واشنگتن، ریاض و لندن علیه ایران در خصوص دست داشتن در حمله هفته گذشته به تأسیسات نفتی «آرامکو» عربستان مطرح کردند، گفت نباید در اتهام‌زنی در مورد این حادثه عجله کرد.

ماکرون  در مسیر رفت به سوی نشست مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک در گفت‌وگو با لوموند در این خصوص گفت: «در خصوص اتهامات درباره حملات به تأسیسات آرامکو عربستان سعودی، آگاه (هوشیار) باشید».

وی چنین اظهاراتی را بعد از آن مطرح کرد که «بوریس جانسون» نخست‌وزیر انگلیس در مسیر خود به سمت نشست مجمع عموم سازمان ملل در نیویورک، در حمایت از عربستان سعودی مدعی شد که به احتمال بسیار زیاد، ایران پشت حمله شنبه هفته گذشته (۲۳ شهریور ماه) به دو تأسیسات نفتی شرکت «آرامکو» بوده است.

امانوئل ماکرون همچنین به لوموند گفت فرانسه همچنان در خصوص نسبت دادن حمله به تأسیسات نفتی آرامکو عربستان سعودی به کشوری خاص بسیار محتاط است.

این مقام ارشد فرانسوی به دیگر کشورهایی که اخیراً در این خصوص اتهام‌زنی کرده‌اند، توصیه کرد: نباید درباره تنش‌ها و نقش ایران وارد تخیلات سیاسی شد اما در خصوص آنچه امروز صبح بوریس جانسون مطرح کرد، احتیاط‌هایی صورت می‌گیرد».

امانوئل ماکرون همچنین در بخشی از مصاحبه خود در خصوص احتمال دیدار رؤسای جمهور ایران و آمریکا گفت: «شانس دیدار میان رئیس‌جمهور (دونالد) ترامپ و حسن روحانی (رئیس‌جمهور ایران) قطعاً از زمان حمله نفتی عربستان سعودی، افزایش نیافته است».

نخست‌وزیر انگلیس ضمن متهم کردن ایران به دست داشتن در عملیات حمله تلافی‌جویانه ارتش یمن به تأسیسات نفتی آرامکو از عربستان سعودی اعلام حمایت کرد.

جانسون اعلام کرد که ممکن است ارتش انگلیس در ائتلاف کمک به تأمین امنیت عربستان در مقابل هرگونه تهاجم آتی مشارکت کند.

پاریس، هفت کارشناس نظامی برای تحقیق درباره عملیات حمله تلافی‌جویانه ارتش یمن به تأسیسات نفتی آرامکو به عربستان سعودی اعزام کرده است.

ماکرون در یک مکالمه تلفنی با «محمد بن سلمان» ولیعهد عربستان سعودی تصریح کرد که فرانسه برای پیوستن به کارشناسان بین‌المللی برای تحقیق درباره سرمنشأ حمله به تأسیسات آرامکو آمادگی دارد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر