کد خبر 381221

پوتین: تلاش‌های ایران، روسیه و ترکیه ثبات را به سوریه بازگرداند

رئیس جمهوری روسیه در نشست سران آستانه شامل کشورهای ایران، روسیه و ترکیه با بیان اینکه روند این مذاکرات کارایی خود را به اثبات رساند، اعلام کرد: تلاش‌های سه کشور ضامن صلح آستانه ثبات را به سوریه بازگردانده است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایرنا، ولادیمیر پوتین روز دوشنبه در سخنان خود در نشست سه جانبه آستانه در آنکارا پایتخت ترکیه بر حمایت کشورهای حامی مذاکرات آستانه از دولت و ملت سوریه و حق حاکمیت و تمامیت ارضی این کشور تاکید کرد.
وی گفت: تلاش های ما سبب باثباتی اوضاع سوریه و آغاز روند حل و فصل مسائل این کشور شده است که مطابق با قطعنامه 2254 شورای امنیت سازمان ملل جریان دارد.
پوتین خاطرنشان کرد: با حمایت سران ایران، روسیه و ترکیه، هیات‌های سه کشور نیز مذاکره می‌کنند و در گفت‌وگوها، طرف‌های سوری و نیز برخی کشورها شرکت دارند و به تازگی عراق و لبنان نیز به مذاکرات سوریه پیوسته‌اند.
وی همچنین به نقش مهم کنگره مذاکرات ملی سوریه اشاره کرد که نزدیک به دو سال پیش در سوچی روسیه برگزار شد و یادآوری کرد که نتیجه مهم برگزاری این کنگره کمیته قانون اساسی سوریه بود که تقریبا کار تشکیل آن به پایان رسیده است.
پوتین گفت: همینک نوبت انجام کارها در مورد کمیته قانون اساسی سوریه در ژنو است و انتظار داریم در آینده نزدیک کار خود را آغاز کند.

ادامه مبارزه بی‌امان با تروریسم
رئیس جمهوری روسیه در بخش دیگری از سخنان خود تصریح کرد که مبارزه بی‌امان با تروریستها باید ادامه یابد.
وی خاطرنشان کرد: اوضاع ادلب که کانون اصلی تروریست‌ها در سوریه است موجب نگرانی جدی شده است و گروه‌های تروریستی از این منطقه به مناطق دیگر سوریه اقدامات تحریک آمیز انجام می‌دهند.
پوتین گفت: باید تلاش‌های مشترک برای مقابله با این تهدید با احترام به حق حاکمیت سوریه صورت گیرد.

لزوم توجه به حل مسائل انسانی سوریه
رئیس جمهوری روسیه در بخش دیگر سخنان خود بر لزوم توجه به حل مسائل انسانی سوریه تاکید و خاطرنشان کرد که بیش از 300 هزار آواره سوری به کشور خود بازگشته و یک میلیون 300 هزار نفر نیز از مهاجران داخلی به خانه و کاشانه خود بازگشته اند.
وی افزود: باید به بازسازی مناطق سوریه و ترمیم و احداث بیمارستان‌ها، مدارس و جاده‌های این کشور توجه کرد. 
پوتین در پایان ابراز امیدواری کرد که مذاکرات امروز سودمند باشد و به تثبیت اوضاع سوریه و احیای حق حاکمیت و تمامیت ارضی این کشور و برقراری آرامش در سوریه کمک و ثبات و آرامش منطقه را تحکیم بخشد.

گفتنی است، حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران که شب گذشته وارد آنکارا شد، امروز با رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه و ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه دیدار کرد. 
اردوغان و پوتین نیز یک دیدار دوجانبه در آنکارا انجام دادند، بعد از انجام مذاکرات دوجانبه سران سه کشور، مذاکرات سه جانبه طرفین آغاز شد.
سران سه کشور اکنون در مصاحبه مطبوعاتی مشترک شرکت کرده اند.

روحانی امشب و پس از پایان کنفرانس مطبوعاتی مشترک، به تهران بازخواهد گشت.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر