کد خبر 378709

اردوغان هم سلاح اتمی می‌خواهد

رئیس جمهور ترکیه چهارشنبه در سخنرانی در جمع اعضای حزب عدالت و توسعه در «آنکارا»، از تمایل خود به تجهیز ارتش این کشور به سلاح‌های پیشرفته از جمله موشک‌هایی با قابلیت حمل کلاهک اتمی سخن گفت.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فارس، به نوشته وبگاه «احوال»، «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور ترکیه در سخنرانی در زمینه تجهیز ارتش این کشور به موشک‌هایی با قابلیت حمل کلاهک‌های اتمی گفت: «آن‌ها (کشورهای غربی) می‌گویند که ما نمی‌توانیم موشک‌های قادر به حمل کلاهک اتمی داشته باشیم. در حالی که خود آن‌ها مجهز به این سلاح‌ها هستند. من نمی‌توانم چنین چیزی را بپذیرم.»

این در حالی است که ترکیه در سال ۱۹۸۰ میلادی معاهده منع گسترش تسلیحات اتمی (ان‌پی‌تی)  و در سال ۱۹۹۶ نیز معاهده منع آزمایش هرگونه سلاح اتمی را امضا کرد.

اردوغان در این سخنرانی اشاره کرد که رژیم صهیونیستی زرادخانه بزرگی از تسلیحات اتمی دارد، اما هیچ‌کس با این رژیم و تسلیحات اتمی آن مقابله نمی‌کند.

به نوشته این وبگاه، اردوغان در ادامه با انتقاد از دولت‌های آمریکا اظهار داشت: «ما از "باراک اوباما" رئیس جمهور وقت آمریکا بمب‌های هوشمند درخواست کردیم و به او گفتیم که به این بمب‌ها نیاز داریم، اما  آمریکایی‌ها چنین سلاحی به ما ندادند و ما از "دونالد ترامپ" جانشین اوباما  چنین درخواستی کردیم، اما هیچ اتفاقی نیفتاد، بنابراین خود شروع به ساخت این سلاح کردیم.»

رئیس جمهور ترکیه در این سخنرانی با اشاره به دریافت اولین سری از سامانه دفاع موشکی «اس-400» ساخت روسیه و تنش‌های پیش آمده با آمریکا بر سر آن، از ساخت پهپاد جدید رزمی دیگری از سوی وزارت دفاع  این کشور در آینده نزدیک خبر داد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر