کد خبر 377174

حمایت همزمان انگلیس از ائتلاف ضدایرانی آمریکا و برجام!

وزیر خارجه انگلیس ضمن اعلام دوباره حمایت کشورش از برجام، خواستار حمایت کشورها از ائتلاف دریایی آمریکا در منطقه خلیج فارس شده است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فارس، «دامینیک راب»، وزیر امور خارجه انگلیس که کشورش یکی از تنها سه کشوری است که به ائتلاف دریایی آمریکا در خلیج فارس پیوسته بامداد جمعه (به وقت تهران) از سایر کشورها نیز می‌خواهد به این ائتلاف بپیوندند. 

خبرگزاری رویترز نوشته راب هنگام دیدار با همتایان فرانسوی و آلمانی خود برای رایزنی درباره ایران، خواستار حمایت بین‌المللی بیشتر از تلاش‌ها برای تأمین امنیت کشتی‌ها هنگام عبور و مرور در تنگه هرمز خواهد شد.

درخواست راب در حالی مطرح خواهد شد که ماه گذشته تفنگداران دریایی انگلیس یک فروند نفتکش حامل نفت ایران را در منطقه جبل طارق توقیف کردند. ایران نیز یک نفتکش انگلیسی را به دلیل رعایت نکردن قوانین و مقررات بین‌المللی دریایی توقیف کرده است.

انگلیس، در کنار بحرین و استرالیا یکی از فقط سه کشوری است که به درخواست آمریکا برای تشکیل ائتلافی در خلیج فارس و تنگه هرمز پاسخ مثبت داده است. فرانسه و آلمان مستقیماً درخواست آمریکا برای پیوستن به این ائتلاف را رد کرده‌اند. 

راب قبل از شرکت در نشست وزرای خارجه کشورهای اروپایی در هلسینکی گفت: «ما برای مقابله با تهدیدهایی موجود علیه کشتی‌رانی بین‌المللی در تنگه هرمز به گسترده‌ترین حمایت بین‌المللی نیاز داریم.»

«آنگلا مرکل»، صدراعظم آلمان پنجشنبه گفت دولت‌های اروپایی در اجلاس هلسینکی درباره تشکیل یک ائتلاف اروپایی در دریا رایزنی خواهند کرد. «هایکو ماس»، وزیر خارجه آلمان اذعان کرد که راه‌اندازی چنین ائتلافی روندی کند خواهد داشت. 

«فلورانس پارلی»، وزیر دفاع فرانسه در مصاحبه‌ای با خبرگزاری فرانسه بار دیگر مشارکت در ائتلاف دریایی آمریکا را رد کرد و گفت که او از راه‌اندازی یک عملیات دریایی تحت رهبری اتحادیه اروپا حمایت می‌کند.

راب، علی‌رغم حمایت از ائتلاف ضد ایرانی آمریکا بر حمایت انگلیس از برجام همانند فرانسه و آلمان تأکید کرده است. او گفت: «توافق هسته‌ای، تنها توافقی است که جلوی دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای را می‌گیرد و ما به همکاری با یکدیگر جهت ترغیب ایران به حفظ این توافق به صورت کامل ادامه خواهیم داد.»

بیشتر بخوانید
ارسال نظر