کد خبر 376839

روسیه: ظریف و لاوروف ۲ سپتامبر دیدار می‌کنند

سخنگوی وزارت خارجه روسیه روز چهارشنبه گفت که وزرای خارجه ایران و روسیه روز ۲ سپتامبر (۱۱ شهریور) در مسکو دیدار خواهند کرد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فارس، سخنگوی وزارت خارجه روسیه امروز چهارشنبه گفت «سرگئی لاوروف»، وزیر امور خارجه روسیه و «محمد جواد ظریف»، وزیر امور خارجه ایران روز ۲ سپتامبر در مسکو دیدار خواهند کرد. 

«ماریا زاخارووا»، سخنگوی وزارت خارجه روسیه در کنفرانس بخری روز چهارشنبه گفت وزرای خارجه دو کشور درباره روابط دوجانبه، مسائل منطقه‌ای و برجام رایزنی خواهند کرد.

روسیه یکی از طرف‌های توافق هسته‌ای برجام است که با تصمیم آمریکا در اردیبهشت‌ماه سال گذشته برای خروج از این توافق هسته‌ای با ایران مخالف کرده است. 

واشنگتن بعد از خروج از برجام در راستای سیاستی موسوم به «فشار حداکثری» به اقداماتی تحریک‌آمیز مانند قرار دادن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در فهرست سازمان‌های اصطلاحاً تروریستی، اعزم یک ناوگروه، چند بمب‌افکن بی‌-۵۲ و چند جنگنده اف-۲۲ به منطقه و تحریم وزیر خارجه ایران روی آورده است. 

جمهوری اسلامی ایران بعد از خروج آمریکا از برجام یک سال «صبر راهبردی» را در دستور کار قرار داد و به طرف‌های توافق هسته‌ای به ویژه کشورهای اروپایی که وعده جبران خروج آمریکا را می‌دادند مهلت داد به تعهدات خود ذیل توافق هسته‌ای عمل کنند. 

با گذشت یک سال و محقق نشدن وعده‌های اروپا، شورای عالی امنیت ملی ایران در بیانیه‌ای روز ۱۸ اردیبهشت‌ماه به طرف‌های توافق هشدار داد در صورتی که ظرف ۶۰ روز به تعهدات خود در زمینه‌های نفتی و بانکی عمل نکنند ایران طبق مفاد برجام، از تعهدات خود ذیل این توافق خواهد کاست. 

جمهوری اسلامی ایران تا کنون در دو گام از تعهدات خود کاسته و از ۱۶ تیرماه  یک ضرب‌الاجل ۶۰ روزه دیگر برای محقق شدن تعهدات سایر طرف‌ها صادر کرده است. تهران گفته در صورتی که تغییری در وضعیت ایجاد نشود گام سوم را برخواهد داشت.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر