{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 374933

وزیر خارجه آمریکا که تلاش‌های کشورش برای توقیف «گریس ۱» (آدریان دریا) بی‌ثمر مانده است، در مصاحبه با شبکه «فاکس نیوز» درباره آزادی این نفتکش ابراز تاسف کرد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فارس، «مایک پامپئو» وزیر خارجه آمریکا ضمن ایراد اتهام‌های واهی به ایران درباره «حمایت از تروریسم»، از اینکه نفتکش ایرانی از جبل طارق آزاد شده است، به شدت ابراز تاسف کرد.

نفتکش «گریس ۱» که حامل نفت ایران بود ۱۳ تیر ماه سال جاری از سوی تفنگداران دریایی انگلیس در جبل طارق توقیف شد. جمهوری اسلامی ایران این اقدام را راهزنی دریایی انگلیس خوانده و خواستار رفع توقیف آن شده بود. سرانجام بامداد ۲۸ مردادماه این نفتکش بعد از تغییر نام به «آدریان دریا» و  یک ماه و نیم توقیف غیرقانونی در تنگه جبل طارق، از این منطقه خارج شد.

این نفتکش در حالی جبل طارق را ترک کرد که پیشتر وزارت دادگستری آمریکا از دولت محلی این منطقه خواسته بود به توقیف این کشتی ادامه داده و آن را تسلیم آمریکا کند. واشنگتن همچنین، علیه این کشتی حکم توقیف صادر و خدمه آن را به تحریم تهدید کرده است.

به نوشته خبرگزاری «رویترز»، پامپئو در این مورد گفته است: «اتفاقی که افتاد، خیلی مایه تاسف است».

به ادعای مایک پامپئو، آزای نفتکش گریس ۱ باعث افزایش منابع مالی و تقویت حمایت ایران از «اقدامات تروریستی» خواهد شد.

اظهارات پامپئو در حالی مطرح شده که بعد از عزیمت آدریان دریا به سمت یونان، واشنگتن به آتن درباره این نفتکش هشدار داده‌ است.

یک مقام وزارت امور خارجه آمریکا اعلام کرد که این کشور به یونان اعلام کرد، نفتکش ایرانی در حال انتقال غیر قانونی نفت به سوریه است و «هرگونه کمک یونان به نفتکش ایرانی ممکن است حمایت از سازمان‌های تروریستی خارجی به شمار آید». 

ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری