کد خبر 373964

چراغ سبز سازمان تجارت جهانی به چین

سازمان تجارت جهانی یافته های نهایی علیه عوارض آمریکا بر یک سری از واردات چین را قبول کرد و چراغ سبزی به پکن برای اعمال تحریم های تلافی‌جویانه نشان داد.

 به گزارش رویترز، سازمان تجارت جهانی روز پنجشنبه یافته های نهایی علیه عوارض آمریکا بر یک سری از واردات چین را قبول کرد و چراغ سبزی به پکن برای اعمال تحریم های تلافی‌جویانه نشان داد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از تسنیم،  این پرونده که با محاسبه عوارض تلافی‌جویانه آمریکا توسط وزارت اقتصاد این کشور آغاز شد به این نتیجه رسید که نهادهای دولتی چین فولاد و سایر محصولات را برای شرکت های داخلی با کمترین سود فراهم می کنند. واشنگتن این را نوعی یارانه‌ غیر قانونی می داند.

 دو اقتصاد برتر دنیا در یک جنگ تجاری وسیع گیر افتاده‌اند ولی در تلاشند برای جلوگیری از بدتر شدن تنش ها ، به یک قرارداد برسند.

هیئت نمایندگی آمریکا گفت یافته های سازمان تجارت جهانی را معتبر نمی داند و آنچه نهاد رفع تنش ها در سازمان تجارت جهانی توافق کرده را قبول ندارد.

 این هیئت نمایندگی اعلام کرد سازمان تجارت جهانی تعبیر قانونی نادرستی در این درگیری داشته است و چین همچنان از موافقتنامه یارانه های سازمان تجارت جهانی تخطی می کند.

« این یک مشکل خیلی جدی است که تاثیر عمیقی بر سیستم تجارت جهانی می گذارد».

هیئت نمایندگی چین گفت:ـ« ولی این گزارشات سازمان تجارت جهانی کافیست تا نشان دهد آمریکا در جستجوهای خود علیه یارانه های ادعا شده به صورت غیرقانونی عمل کرده است».

« چین از آمریکا می خواهد با توجه به بررسی‌ محصولات چینی و محصولات سایر اعضا، وضع عوارض تلافی‌جویانه را اصلاح کند و به قوانین پایبند بماند».

چین عقیده ندارد که سازمان تجارت جهانی از حد قدرت خود فراتر رفته است.

اتحادیه اروپا و کانادا در مورد موقعیت آمریکا برای نپیوستن به این توافق ابراز نگرانی کرده اند.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری