کد خبر 370672

گوترش به تحریم ظریف واکنش نشان داد

دبیر کل سازمان ملل متحد در واکنش به تحریم آمریکا علیه وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران، گفت خواستار «خویشتنداری حداکثری» همه طرف‌هاست.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فارس، «آنتونیو گوترش» دبیر کل سازمان ملل متحد روز پنج‌شنبه در واکنش به اقدام آمریکا در اعمال تحریم علیه «محمدجواد ظریف» وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، بار دیگر خویشتنداری طرف‌ها را خواستار شد. 

وی که در یک نشست خبری صحبت می‌کرد، در پاسخ به سؤالی در این مورد، به بیان این جمله بسنده کرد که «زمانی که از خویشتنداری حداکثری صحبت می‌کنم، منظورم خویشتنداری در تمام سطوح است.»

دولت آمریکا بامداد امروز در اقدامی خلاف قانون و عرف بین‌المللی، نام ظریف را در فهرست افراد تحریم‌شده قرار داد. این اقدام با انتقاد اتحادیه اروپا، روسیه، چین و بسیاری از نمایندگان کنگره آمریکا روبرو شده است.

گوترش در بخش دیگری از صحبت‌هایش، در مورد تنش‌های اخیر در منطقه خلیج فارس، گفت: «از همه طرف‌های مربوط به در منطقه خلیج [فارس] می‌خواهم خویشتنداری نشان داده و از هر اقدامی که اوضاع را ملتهب‌تر کند، خودداری کنند.»

وی افزود: «آخرین چیزی که جهان نیاز دارد، یک درگیری بزرگ در خلیج [فارس] است که تبعات فاجعه‌باری بر امنیت و اقتصاد جهان خواهد داشت.»

دولت آمریکا در هفته‌های گذشته با اقداماتی نظیر اعمال ممنوعیت کامل بر خرید نفت از ایران، اعزام چند هزار نیروی نظامی و استقرار چند بمب‌افکن و ناو هواپیمابر در منطقه، به تنش در خلیج فارس دامن زده است. 

بیشتر بخوانید
ارسال نظر