کد خبر 370538

بولتون تمدید معافیت‌های هسته‌ای ایران را تایید کرد

مشاور امنیت ملی کاخ سفید گمانه‌زنی‌ها مبنی بر تمدید ۹۰ روزه معافیت همکاری هسته‌ای با ایران را تایید کرد.

به گزارش به نقل از مهر،  جان بولتون مشاور امنیت ملی کاخ سفید تمدید معافیت‌های همکاری هسته‌ای با ایران که مشارکت روسیه، چین و اتحادیه اروپا در پروژه‌های هسته‌ای این کشور ذیل برجام را مقدور می‌کند، تایید کرد.

وی در این باره مدعی شد: ما این فعالیت‌های هسته‌ای را با دقت بسیار بسیار زیاد دنبال می‌کنیم. بنابراین، این معافیت شامل بازه کوتاه ۹۰ روز است.

گفتنی است پیشتر واشنگتن پست به نقل از منابع آگاه از قصد دولت دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا برای تمدید معافیت‌های هسته‌ای ایران خبر داده بود.

این تصمیم نتیجه رایزنی استیو منوچین وزیر خزانه‌داری آمریکا با ترامپ است و گویا وی هشدار داده چنانچه کاخ سفید با تسلیم شدن در برابر وسوسه‌های مایک پمپئو وزیر خارجه و جان بولتون مشاور امنیت ملی، این دسته از معافیت‌ها را در ضرب‌الاجل اول آگوست (۱۰ مرداد) تمدید نکند؛ بالاجبار باید روسیه، چین و اتحادیه اروپا را از بابت مشارکت در پروژه‌هایی که ذیل برجام قابل تعریف هستند، مشمول تحریم قرار دهد.

این در حالی است که یک مقام وابسته به دولت واشنگتن مدعی است آمریکا همچنان به لغو این معافیت‌ها که به ادعای وی مطابق با پیشرفت در مذاکره با ایران قابل احیا هستند، اصرار دارد.

تمدید ۹۰ روزه معافیت‌های هسته‌ای ایران شامل تغییر کاربری رآکتور آب سنگین اراک، تبدیل مرکز غنی سازی فردو، تبادل سوخت در رآکتور نیروگاه بوشهر و رآکتور تحقیقاتی تهران است.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری