کد خبر 365336

مقام فرانسوی: مشاور ارشد ماکرون فردا به تهران سفر می‌کند

یک مقام دولت فرانسه روز دوشنبه گفته مشاور ارشد رئیس‌جمهور این کشور فردا سه‌شنبه به تهران سفر می‌کند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فارس، یک مقام کاخ الیزه روز دوشنبه مدعی شده مشاور ارشد «امانوئل ماکرون»، رئیس‌جمهور فرانسه روز سه‌شنبه در سفری دو روزه وارد تهران خواهد شد. او ادعا کرد هدف از این سفر کاستن از تنش‌ها میان ایران و آمریکا است. 

«سید عباس موسوی»، سخنگوی دستگاه دیپلماسی ایران امروز دوشنبه از احتمال سفر «امانوئل بُن» مشاور دیپلماتیک رئیس جمهور فرانسه به ایران «طی روزهای آتی» خبر داده بود. 

خبرگزاری رویترز به نقل از یک مقام فرانسوی نوشت: «ایران و آمریکا هر دو در مرحله فعلی در افزایش فشارها نفع دارند اما هر دو طرف در نهایت خواستار آغاز گفت‌‌وگوها می‌شوند.

مقام فرانسوی گفت: «نکته مهم در یک وضعیت بحرانی مانند وضعیت فعلی، یافتن نقاط میانه‌ای است که ما را از وضعیت تنش حداکثری به سمت مذاکره پیش می‌برد. این کاری است که ما سعی می‌کنیم انجام دهیم.»

دولت آمریکا بعد از خروج از برجام در اردیبهشت‌ماه سال گذشته سیاستی موسوم به «کارزار فشار حداکثری» را علیه ایران در دستور کار قرار داده است. واشنگتن ادعا کرده هدف از این سیاست رسیدن به توافقی جدید با ایران است که در آن به همه مسائل مورد اختلاف پرداخته می‌شود. 

«دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا خردادماه بعد از چندین هفته صحنه‌آرایی نظامی و تهدید ایران، در یک کنفرانس خبری مشترک با نخست‌وزیر ژاپن گفت که تمایل دارد با تهران وارد مذاکره شود.

مقام‌های جمهوری اسلامی ایران با یادآوری اینکه آمریکا با خروج از توافق هسته‌ای میز مذاکره را ترک کرده هر گونه گفت‌وگوی جدید با دولت این کشور را رد کرده‌اند. 

روزنامه نیویورک‌تایمز ۱۷ خردادماه به نقل از مقام‌های دولت ترامپ گزارش داد پیشنهادهای رئیس‌جمهور آمریکا برای مذاکره با ایران جدی نیست و او قصد دارد سیاست دولت خود را جایی بین دیپلماسی و تهدید نظامی قرار دهد، بدون آنکه قصد عملی کردن هیچ‌کدام از این دو را داشته باشد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر