کد خبر 365294

نتانیاهو: وقت آن است که اروپا تحریم‌ها را بازگرداند

نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی با متهم کردن ایران به تلاش برای ساخت سلاح هسته‌ای، برجام را توافقی «وحشتناک» توصیف و از ترامپ به دلیل خروج از آن تشکر کرد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فارس، «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی روز دوشنبه به تکرار مواضع ضدایرانی پرداخت و از رئیس‌جمهور آمریکا به دلیل خروج از توافق هسته‌ای تشکر کرد.

نتانیاهو از طریق ویدئو کنفرانس در نشست سالانه لابی صهیونیستی «مسیحیان متحد برای اسرائیل» صحبت می‌کرد، توافق هسته‌ای با ایران را «وحشتناک» خواند و مدعی شد که این توافق مسیر ایران برای رسیدن به سلاح هسته‌ای را هموار کرد. نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی همچنین ادعا کرد که رفع تحریم‌ها، به ایران این امکان را داد تا فعالیت‌های منطقه‌ای خود را افزایش دهد.

وی تصمیم «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا برای خروج از این توافق را «جسورانه» توصیف کرد و گفت: «عمیقا از او بابت این کار متشکریم، چون این برای امنیت اسرائیل، برای امنیت این منطقه، برای امنیت ایالات متحده و امنیت جهان ضروری است.»

او سپس در واکنش به اقدامات ایران برای اجرای گام دوم کاهش تعهد به توافق هسته‌ای، ایران را عامل تنش‌های اخیر منطقه معرفی کرد و مدعی شد که ایران در تلاش است تا با این اقدامات «فشار را بر همسایگان خود افزایش دهد.»

نتانیاهو افزود: «مهم است که این اقدامات، نه با کاهش فشار، بلکه با افزایش فشار پاسخ داده شود. ما باید همچنان این رژیم را از منابع درآمدی، محروم نگه داریم.»

وی سپس به تمجید از اقدامات انگلیس در توقیف یک کشتی حامل نفت ایران پرداخت. نتانیاهو گفت: «فکر می‌کنم آنچه رئیس‌جمهور ترامپ انجام داد بسیار مهم بود. آنچه بریتانیا انجام داد بسیار مهم بود. اینکه بریتانیا یک کشتی حامل نفت ایران را که عازم سوریه بود توقیف کرد، بسیار مهم بود.»

نتانیاهو که همواره از مشوقین خروج آمریکا از توافق هسته‌ای بوده و همیشه از افزایش تحریم‌ها از ایران حمایت کرده، در ادامه مدعی شد که ایران باید همچنان به توافق هسته‌ای پایبند باشد. او گفت: «حالا شنیده‌ایم که ایران دارد به شکلی بی‌پروا این توافق را نقض می‌کند. خوب، الان وقت آن است که اروپا آنچه را که وعده داده بود، انجام دهد. اروپا وعده داده بود که اگر ایران چنین کاری کرد، این توافق را ترک کرده و تحریم‌ها را بازگرداند. جلوی تجاوزگری را باید اینطور گرفت.»

او در ادامه ایران را به نقض پیمان متهم کرد و گفت: «باید الان در برابر تجاوزگری ایران بایستیم و اروپا باید از تحریم‌هایی که رئیس‌جمهور ترامپ اعمال کرد، حمایت کند. ما این کار را کردیم.»

نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی سپس روابط آمریکا با اسرائیل را در «قوی‌ترین حالت» خود توصیف کرد و از خروج از توافق هسته‌ای، انتقال سفارت آمریکا به قدس اشغالی، به رسمیت شناختن حاکمیت رژیم صهیونیستی بر جولان اشغالی و کمک‌های مالی به تل‌آویو را از جمله موارد حمایت دولت ترامپ از این رژیم برشمرد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر