کد خبر 363916

رویترز:

آلمان، فرانسه و انگلیس فعلا مکانیزم ماشه را فعال نمی‌کنند

یک خبرگزاری انگلیسی به نقل از منابع دیپلماتیک گزارش داد که سه کشور اروپایی باقی‌مانده در برجام، فعلا سازوکار موسوم به مکانیزم ماشه را فعال نمی‌کنند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فارس، منابع دیپلماتیک امروز (سه‌شنبه) اعلام کردند که انگلیس، آلمان و فرانسه علی‌رغم عبور ایران از سقف ذخایر اورانیوم غنی‌شده، فعلا سازوکار اختلاف برجام (موسوم به مکانیزم ماشه) را فعال نمی‌کنند.

به نوشته خبرگزاری «رویترز» به نقل از دو دیپلمات اروپایی، کشورهای باقی‌مانده در برجام فعلا قصد ندارند مکانیزم ماشه را که بندی از توافق هسته‌ای بوده و منجر به اعمال دوباره تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران می‌شود، فعال کنند.

این منابع دیپلماتیک در پاسخ به سوال رویترز درباره احتمال فعال‌سازی سازوکار اختلاف برجام پس از عبور ایران از سقف ۳۰۰ کیلوگرمی ذخایر اورانیوم با غنای ۳.۶۷ درصد، گفتند: «نه هنوز. ما می‌خواهیم تا بحران را کاهش دهیم».

یک منبع آگاه دوشنبه (۱ جولای/۱۰ تیرماه)  اعلام کرد که ذخایر اورانیوم غنی شده ۳.۶۷ درصد ایران از ۳۰۰ کیلوگرم عبور کرده است. بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز بعد از اندازه‌گیری ذخایر، این خبر را تأیید کردند. 

ایران در بند هفت توافق هسته‌ای برجام متعهد شده بود طی مدت ۱۵ سال، ذخائر اورانیوم خود را در حد ۳۰۰ کیلوگرم «هگزافلوراید اورانیوم» با غنای ۳.۶۷ درصد یا معادل آن در سایر اشکال شیمیایی محدود کند. 

«محمد جواد ظریف»، وزیر امور خارجه ایران ساعاتی بعدتر این خبر را تأیید کرد و افزود: «این موضوع را قبلا اعلام کرده بودیم و لذا بر اساس آنچه که اعلام کرده‌ایم خیلی شفاف گفته‌ایم که چه کار می‌کنیم و براساس آن نیز عمل می‌کنیم و این را از حقوق خود در چارچوب برجام می‌دانیم.»

عبور ایران از سقف‌های مجاز اورانیوم ۳.۶۷ درصد نزدیک به دو ماه بعد از ضرب‌الاجلی انجام می‌شود که شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران به کشورهای باقی‌مانده در توافق هسته‌ای برای عمل به تعهدات خود به ویژه در حوزه‌های بانکی و نفتی صادر کرد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

  • ناشناس
    ۰ ۰

    اروپا دیگه کیه اروپا که گوش بفرمان امریکا است المان ترسو انگلسی گوش بفرمان فرانسه کمی مستقل همه شهامت مخالفت با امریکا راندارند