{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 363798

رئیس هیئت ترکیه در مجمع پارلمانی ناتو روز سه شنبه گفت: آنکارا احتمالا سامانه دفاعی موشکی اس ۴۰۰ را در نزدیکی مرز سوریه مستقر خواهد کرد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایلنا، «احمد برات کونکار» در مصاحبه با روزنامه ایزوستیا گفت؛ موشک های اس ۴۰۰ را در محل های نصب خواهیم کرد که برای حفاظت از مرزهایمان ضروری است.

کونکار با اشاره به هم مرزی ترکیه با برخی از کشورهای حساس مانند عراق، ایران، سوریه و شمال قبرس گفت؛ بیشترین تهدیدات ترکیه از طرف دریای مدیترانه شرقی منطقه ای که در آن شمال قبرس و سوریه قرار دارد صورت می گیرد.

مقام ترکی افزود؛ به علت این تهدیدات ابتدا به تضمین امنیت مرزهای جنوبی و شرقی می پردازیم.

کونکار با این وجود تاکید کرد که هنوز تصمیم نهایی برای محل استقرار سامانه موشکی اس ۴۰۰ گرفته نشده است.

«رجب طیب اردوغان» پس از بازگشت از نشست گروه ۲۰ ژاپن و دیدار دوجانبه با ترامپ، در مصاحبه با خبرنگاران افزود: ترکیه، آمریکا و متحدان ناتو نظرات مختلف در مورد تصمیم آنکارا برای خرید سامانه اس ۴۰۰ دارند.

برخلاف انتشار تهدید واشنگتن برای تحریم آنکارا در صورت خرید اس ۴۰۰، اردوغان گفت: دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا اخیراً به وی اطلاع داده است که ترکیه در صورت خرید سامانه های اس ۴۰۰ روسیه مورد تحریم آمریکا قرار نمی گیرد. ترامپ در عین حال گفته است که ترکیه در مورد خرید اس ۴۰۰ به طور ناعادلانه رفتار کرده است.

به دنبال سخنان ترامپ، کاخ سفید نیز در بیانیه ای عنوان کرد؛ ترامپ در مورد توافق موشک های اس ۴۰۰ روسیه بسیار نگران است و ترکیه را بارها برای همکاری در حوزه دفاعی با آمریکا و تقویت اتحاد ناتو بسیار تشویق کرده است.

هراس آمریکا و سایر کشورهای عضو ناتو از این است که رهگیری جنگنده های اف ۳۵ در رادارهای سیستم دفاع موشکی اس- ۴۰۰ وارد شده و توانایی این جنگ‌افزار در مقابله با روسیه کاهش یابد.

ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری