کد خبر 363053

روسیه خواستار عضویت در اینستکس شد

معاون وزیر امور خارجه روسیه پس از پایان نشست کمیسیون برجام در وین اعلام کرد که کشورش خواهان پیوستن به اینستکس برای انجام تعاملات مالی با ایران است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایرنا، سرگئی ریابکوف روز جمعه با بیان این مطلب در جمع خبرنگاران افزود: مهم است که در کنار کشورهای پایه گذار این مکانیزم و همچنین برخی کشورهای اتحادیه اروپا که امکان آن را دارند و اکنون هفت کشور هستند امکان بهره گیری از این مکانیم برای دیگر کشورها هم فراهم آید که به آنها کشورهای ثالث می گویم.

وی آغاز بکار اینستکس را شروع یک راه خواند و اظهار داشت: آغاز به کار اینستکس در واقع آغاز یک راه است و من امیدوارم تعداد کشورهایی که در این قالب با ایران همکاری می کنند بزودی افزایش یابد.

معاون وزیر خارجه روسیه اعلام کرد که باید شرایط مناسب برای همکاریهای تجاری ایران با کشورهای دیگر فراهم شود.

ریابکوف اظهار داشت: در این نشست گفت وگوهای جدی درخصوص اوضاع پیرامون کسب امکانات و نه حتی امتیازات برای همکاری های بازرگانی ایران با کشورهای دیگر صورت گرفت.
معاون وزیر امور خارجه روسیه افزود: زیرا عمدتاً صحبت از بازگشت به وضع عادی تجارت و کسب امکانات قانونی ایران و شرایط برای همکاری های اقتصادی و تجاری با کشورهای دیگر مطرح است.
ریابکوف گفت: این وضعیت تا اندازه زیادی به شرکای اروپایی بستگی دارد.

معاون وزیر خارجه روسیه گفت: ما خوشحال هستیم که امروز در نشست کمیسیون برجام عملیاتی شدن اینستکس اعلام شد. تراکنش نخست انجام شده است و این آغاز کار محسوب می شود.
نشست مثبت بود
ریابکوف گفت: نشست شرکت کنندگان برجام با ایران در سطح مدیران سیاسی مثبت برگزار شد. ما درباره همه موضوعات گفت وگو کردیم.
به گفته ریابکوف، کار تامین شرایط حفظ برجام با ایران در آینده نزدیک رضایتبخش است.
وی ادامه داد: من نمی خواهم پیش بینی هایی در باره سیر اوضاع بکنم اما می توانم بگویم که در آینده نزدیک کار تامین حفظ برجام رضایتبخش بوده است.
صحبت ها درباره امکان ساخت بمب اتمی ایران شایعه است
ریابکوف گفت: صحبت ها در مورد اینکه ایران ممکن است در طول چند ماه بمب اتمی درست کند شایعه است.
وی افزود: این اظهارات کذب محض است و بیان کنندگان ان اهداف دیگری را به جز تحکیم نظام منع انتشار و تامین امنیت منطقه را دنبال می کنند.
تحریم شرکت کنندگان برجام مطرح نیست
ریابکوف گفت: موضوع تحریم شرکت کنندگان در برجام برای پایبندی انها به مفاد این توافق مطرح نیست.
وی ادامه داد: آنچه که به تحریم ها مربوط می شود ما در مبحث دیگری صحبت کردیم و موضوع اعمال تحریم های اضافی مطرح نشد بلکه اینکه حداکثر کارایی اقدامات اتحادیه اروپا برای لغو تحریم ها در داخل این اتحادیه سخن به میان آمد.

روسیه برای رایزنی درباره نوسازی راکتور اراک اماده است
معاون وزیر خارجه روسیه گفت: روسیه آماده است تا در صورت نیاز کمک به شکل رایزنی برای نوسازی راکتور آب سنگین اراک در چارچوب برجام ارائه کند.
وی افزود: اما کشورهای دیگرعضو برجام باید مسئولیت مالی اقدامات در این عرصه را برعهده بگیرند.
ریابکوف گفت: برعهده گرفتن بار مسئولیت بیشتر برای اقدامات عملی در راکتور اراک درست نخواهد بود. باید توزیع عادلانه تر نقش ها صورت گیرد.
وی خاطرنشان کرد که اقدامات برای نوسازی راکتور آب سنگین اراک سرعت خواهد یافت.
معاون وزیر خارجه روسیه گفت: ایرانی ها ناراضی هستند که اقدامات مقدماتی برای نوسازی و تغییر کاربری راکتور اراک به نظر انها به کندی پیش می رود.
وی افزود: همینک در سطح کارشناسی مطرح شد و در نشست کمیسیون برجام نیز تایید شد که پیشرفت در مسیر لازم وجود دارد و اقدامات مربوطه سرعت خواهد یافت.
میخائیل اولیانوف نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی در وین در توئیتی نشست امروز جمعه کمیسیون مشترک برجام در وین را رضایت بخش توصیف کرد.
وی در توئیتر خود نوشت: نشست امروز کمیسیون مشترک برجام در وین را می‌توان تا اندازه‌ای رضایت بخش توصیف کرد. پیشرفتی حاصل نشد اما قطعاً یک شکست نبود. همه شرکت کنندگان بر تعهد کامل به برجام برغم وجود مشکلات تاکید کردند
گفتنی است، نشست کمیسیون مشترک برجام عصر امروزجمعه پس از نزدیک به سه ساعت و ۳۰ دقیقه مذاکره میان طرف‌های شرکت کننده به پایان رسید و انتظار می‌رود عباس عراقچی معاون وزیر امور خارجه کشورمان که ریاست هیات ایرانی را در این نشست بر عهده دارد درباره نتیجه این نشست با خبرنگاران مصاحبه کند.
این نشست که دوازدهمین نشست کمیسیون مشترک برجام به شمار می‌رود ساعت ۱۲ به وقت وین در سطح معاونان و مدیران کل سیاسی ایران و گروه ۱+۴ به ریاست هلگا اشمید دبیر کل سرویس اقدام خارجی اتحادیه اروپا در هتل کوبورگ وین آغاز شد.
هم‌زمان با آغاز نشست کمیسیون مشترک برجام در وین، خبر رسید که هفت کشور اتریش، بلژیک، فنلاند، هلند، اسلوانی، اسپانیا و سوئد با صدور بیانیه مشترکی از تلاش‌ها برای عملیاتی کردن سازوکار ویژه مالی اروپا و ایران موسوم به اینستکس در جهت متقاعد کردن ایران برای ادامه اجرای کامل تعهداتش در برجام حمایت کردند.
پیش‌ازاین سرویس اقدام خارجی اتحادیه اروپا هم با صدور بیانیه‌ای هدف از نشست امروز را اطمینان از ادامه اجرای برجام در تمامی ابعاد آن و تبادل‌نظر درباره راه‌های مقابله با چالش‌های ناشی از خروج و اعمال تحریم‌های آمریکا علیه ایران عنوان کرد. همچنین تصمیم ایران برای کاهش تعهداتش در برجام، از دیگر اهداف این نشست عنوان‌شده است.
نشست امروز در حالی برگزار می‌شود که مهلت تعیین‌شده از سوی ایران برای آغاز کاهش تعهداتش در برجام به پایان رسیده و انتظار می‌رود اروپا پیشنهاد معقولی را برای متقاعد کردن تهران به ادامه پایبندی کامل به تعهداتش ارائه دهد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر