{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 363034

مقام چینی:

نمایندگان سه کشور اروپایی در جلسه امروز کمیسیون مشترک به همتایان خود گفته‌اند ساز و کار موسوم به اینستکس عملیاتی شده و پکن علاقه‌مند به مشارکت در آن به عنوان طرف ثالث است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فارس، یک مقام چینی گفته نمایندگان تروئیکای اروپا در جلسه کمیسیون مشترک به همتایان خود گفته‌اند ساز و کار موسوم به «اینستکس» عملیاتی شده و پکن علاقه‌مند به مشارکت در آن به عنوان طرف ثالث است. 

اینستکس سرواژه‌ای است که از قرار گرفتن حروف ابتدایی عبارت «Instrument in Support of Trade Exchange» به معنای «ابزاری برای حمایت از مبادلات تجاری» تشکیل شده است. 

آلمان، انگلیس و فرانسه به عنوان سه کشور اروپایی طرف توافق هسته‌ای با ایران از ۱۱ بهمن‌ماه سال گذشته این ساز و کار را با هدف ادعایی تسهیل مبادلات تجاری با ایرن راه‌اندازی کرده‌اند. 

اروپایی‌ها ثبت این کانال ویژه را با تأخیر فراوان آغاز کردند و فعلاً از وعده‌های اولیه برای پوشش دادن مبادلات نفت با ایران عقب‌نشینی کرده‌اند. اینستکس قرار است در مراحل اول مبادلات مربوط به مواد غذایی، دارو و تجهیزات پزشکی را پوشش دهد، اما کشورهای اروپایی وعده گسترش آن را داده‌اند.

مقام چینی در مصاحبه با وال‌استریت‌ژورنال گفته این کشور با سیاست آمریکا مبنی بر رساندن صادرات نفت ایران به صفر مخالف است. او گفته واردات نفت از ایران بخشی از امنیت انرژی این کشور است. 

وال‌استریت‌ژورنال به نقل از یک منبع گزارش داده سه کشور اروپایی به ایران گفته‌اند اینستکس نه تنها عملیاتی شده بلکه اولین تراکنش‌های مالی ذیل آن در حال انجام است. 

این روزنامه پیش از این گزارش داده بود دولت‌های اروپایی قصد دارند با راه‌اندازی یک خط اعتباری چند میلیون یورویی به ساز و کار ویژه خود برای تسهیل تجارت با ایران (اینستکس) کمک کرده و مسیری برای تجارت میان ایران و غرب باز کنند.

کشورهای اروپایی بعد از خروج آمریکا از توافق هسته‌ای برجام وعده داده‌اند با تضمین منافع اقتصادی ایران، این توافق را حفظ کنند. این کشورها، علی‌رغم ایستادگی‌های لفظی و سیاسی در برابر اقدام آمریکا تا کنون هیچ اقدام عملی برای محقق کردن وعده‌هایشان صورت نداده‌اند. 

«بهروز کمالوندی» سخنگوی سازمان انرژی اتمی دوشنبه ۲۷ خرداد در نشستی خبری در محل تاسیسات آب سنگین اراک (خنداب) گفته بود که با شتاب گرفتن روند تولید اورانیوم غنی‌شده ۳.۶۷ درصد، ذخایر اورانیوم غنی‌شده کشور نهایتا تا ششم تیر از سقف ۳۰۰ کیلو عبور خواهد کرد.

ارسال نظر

  • ناشناس
    ۰ ۰

    چه خوب!
    چقدر خوشحال شدیم، خیلی دیگه خوشبخت و سرافراز شدیم.

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری