کد خبر 360807

پامپئو: ترامپ دنبال جنگ با ایران نیست

وزیر خارجه آمریکا روز سه‌شنبه بار دیگر تأکید کرد که رئیس‌جمهور این کشور به دنبال جنگ با ایران نیست.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فارس، «مایک پامپئو»، وزیر خارجه آمریکا روز سه‌شنبه (۲۸ خرداد/۱۸ ژوئن) بار دیگر تصریح کرد «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا به دنبال جنگ با ایران نیست. 

پامپئو بعد از برگزاری نشستی در مقر ستاد فرماندهی مرکزی ایالات متحده آمریکا (سنت‌کام) گفت « هدف دولت آمریکا «مهار ایران» و محافظت از منافع آمریکا در منطقه است. او خاطرنشان کرد با ژنرال «کنت مک‌کینزی»، فرمانده نیروهای تروریستی سنت‌کام و اعضای تیم او جلسه داشته است. 

وزیر خارجه آمریکا گفت: «هدف بازدید من این بود که به اینجا بیایم و مطمئن شوم که وزارت خارجه و وزارت دفاع آمریکا در خصوص طیف وسیعی از مسائل با هم هماهنگی کامل دارند، درباره تنش‌های ادامه‌دار در خلیج [فارس] گفت‌وگو کردیم، اما در خصوص مسائل بسیار گسترده‌تر هم بحث کردیم.»

وزیر خارجه آمریکا تصریح کرد مسئله ایران یکی از مسائلی بوده که حاضران در خصوص آن صحبت کرده‌اند. او گفت: «همان‌طور که گفتم درباره چالش‌های مربوط به ایران صحبت کردیم.»

پامپئو در پاسخ به سوالی در خصوص اینکه آیا دولت ترامپ به دنبال درگیری نظامی با ایران است گفت: «چندین تبادل پیام داشته‌ایم- حتی همین الان که اینجا هستیم- و این پیام را به ایران منتقل کرده‌ایم که برای مهارستیزه‌جویی در آنجا حضور داریم.»

وی اضافه کرد: «رئیس‌جمهور ترامپ دنبال جنگ نیست و ما همچنان این پیام را منتقل خواهیم کرد و همزمان کارهای لازم را برای محافظت از منافع آمریکا انجام خواهیم داد.»

دولت آمریکا از پنجشنبه هفته گذشته (۲۳ خرداد/۱۳ ژوئن) با ارائه شواهد مبهم ایران را به دست داشتن در ماجرای انفجار دو نفت‌کش در دریای عمان متهم کرد. وزارت دفاع آمریکا همچنین فیلمی منتشر کرده که مدعی است یک قایق‌ ایرانی را در حال تلاش برای زودون مین از بدنه یکی از نفتکش‌های سانحه‌دیده نشان می‌دهد.

ادله دولت آمریکا در دنیا با تردیدهای جدی مواجه شده و غیر از انگلیس از سوی سایر کشورها حمایت نشده است. رئیس یکی از نفتکش‌های آسیب‌دیده جمعه هفته گذشته فیلم منتشر شده از سوی پنتاگون را زیر سوال برد و گفت که بر خلاف ادعای دولت ایالات متحده، این نفتکش توسط یک شی پرنده هدف قرار گرفته است. او با توجه به اینکه منطقه آسیب‌دیده نفتکش از سطح آب بالاتر بوده، ادعاها درباره هدف قرار گرفتن کشتی توسط اژدر را هم رد کرد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر