کد خبر 358156

وزیر امور خارجه ژاپن به ایران می‌آید

رسانه‌های ژاپنی اعلام کردند وزیر خارجه این کشور قرار است برای زمینه‌سازی دیدار نخست وزیر ژاپن به تهران سفر کند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایرنا، رسانه های ژاپن گزارش کردند "تارو کونو" وزیر خارجه ژاپن، احتمالا برای زمینه سازی دیدار «شینزو آبه» نخست وزیر این کشور از ایران، به تهران سفر کند.

خبرگزاری کیودو ژاپن با اشاره به انجام این سفر در ماه جاری میلادی افزوده است وزیر خارجه ژاپن احتمالا قبل از نخست وزیر راهی ایران می شود تا ضمن دیدار با محمد جواد ظریف همتای ایرانی خود، برنامه های سفر "شینزو آبه" به تهران را هم بررسی کند.

دولت ژاپن روز گذشته (پنجشنبه) به صورت رسمی اعلام کرد "شینزو آبه" نخست وزیر این کشور 12 ژوئن (22 خرداد 98) به منظور دیدار و گفت و گو با مقامات جمهوری اسلامی ایران، به تهران خواهد کرد.

گزارش از قول "یوشیهیدا سوگا"  سخنگوی ارشد دولت ژاپن آورده است افزایش تنش ها برای ژاپن بسیار نگران کننده است مهم است در این شرایط، کاری صورت دهیم تا این روند متوقف شود.

رسانه های ژاپن گزارش کرده اند که یکی از برنامه های آبه دیدار با رهبر ایران و رییس جمهوری است و طرفین درباره مسایل مهم منطقه ای و بین المللی گفت و گو خواهند کرد.

این سخنگوی ژاپن گفت: گفت‌وگو درباره پایبندی طرفین به برجام به عنوان یک توافق مهم بین المللی و اینکه ایران بازیگر سازنده برای ثبات منطقه است، از دیگر موضوعات مورد رایزنی طرفین خواهد بود.

ژاپن از جمله کشورهایی است که بشدت به ثبات خاورمیانه اهمیت می دهد رسانه های این کشور گزارش کرده اند نزدیک به 80 درصد از نفت مورد نیاز ژاپن از این منطقه تامین می شود و این کشور از شرکای خوب تجاری ایران است و با نظرداشت روابط گرم دو کشور این سفربسیار با اهمیت می نماید ضمن آنکه ایران از سال های 2000 میلادی به این طرف بین 5 تا 10 درصد از نفت مورد نیاز ژاپن را تامین کرده است.

بعد از انقلاب اسلامی، سفر آبه به ایران نخستین سفر یک نخست وزیر ژاپنی به تهران است پیش از او "تاکئو فوکودا" در سال 1978 به ایران سفر کرده بود در این سفر که همزمان با 90 امین سالگرد تاسیس روابط دیپلماتیک دو کشور روی می دهد آبه با رهبر معظم انقلاب اسلامی و رییس جمهوری اسلامی ایران دیدار می کند.

آبه در یک کنفرانس مطبوعاتی مشترک در توکیو با ترامپ در اواخر ماه مه 2019 (اوائل خرداد 1398) اظهار داشت که او می خواهد تلاش هایی را برای تسهیل گفت و گوها میان واشنگتن و تهران بکار گیرد تا از تنش ها کاسته شود که با استقبال ترامپ مواجه شد.

ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری