کد خبر 357019

چین لیست سیاه ایجاد می‌کند

در تازه‌ترین پرده از بزرگترین جنگ تجاری جهان، وزارت بازرگانی چین از تهیه لیست سیاه این کشور علیه برخی شرکت‌های خارجی و افراد خبر داد.

به گزارش  گلوبال تایمز، مقام‌های چینی اعلام کرده‌اند که وزارت بازرگانی چین لیست سیاهی از شرکت‌های خارجی و افرادی که برای فشار به شرکت‌های چینی تلاش می کنند، ایجاد خواهد کرد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فارس، این لیست شامل شرکت های خارجی و افرادی می شود که کالاهای چینی را تحریم کرده و اقدامات تبعیض آمیز با دلایل غیر تجاری صورت می دهند. به گفته سخنگوی وزارت بازرگانی چین، تصمیم به تشکیل این لیست سیاه پس از آن اتخاذ شد که برخی شرکت های خارجی اصول بازار را نقض و واردات کالاهای چینی را ممنوع کرده و همچنین امنیت ملی را تهدید کردند.

پیش از این مدیر امور حقوقی شرکت هوآوی اعلام کرده بود که با قرار گرفتن هواوی در لیست سیاه ایالات متحده، روش خطرناکی را علیه این شرکت آغاز کرده و ممکن است در آینده هر صنعت، شرکت یا مشتری هدف تحریم های امریکا قرار بگیرد و لذا باید با آن مقابله شود.

در هفته‌های اخیر جنگ تجاری آمریکا و چین بسیار وخیم‌تر شده و بعد از افزایش تعرفه‌های مربوط به اجناس ساخت این دو کشور، دونالد ترامپ شرکت هواوی را در لیست سیاه وزارت تجارت آمریکا قرار داد، یعنی شرکت‌های آمریکایی بدون اخذ مجوز نمی‌توانند با هواوی همکاری داشته باشند. اما در این میان، دولت چین برای تلافی این تصمیم، شرکت اپل را تحریم نمی‌کند.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر