کد خبر 356370

آمریکا لغو آموزش اف‌-۳۵ به ترکیه را بررسی می‌کند

براساس گزارش جدیدی، خلبانان ترکیه‌ای احتمالا از مشارکت در برنامه‌ آموزشی اف‌-۳۵ آمریکا مستثنی می‌شوند. این تلاش دیگری از جانب آمریکاست تا این عضو ناتو را به خروج از توافق سامانه دفاع هوایی اس-۴۰۰ با روسیه وادار کند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایسنا، دو منبع مطلع سه‌شنبه به خبرگزاری رویترز گفتند آمریکا "با جدیت" در حال بررسی تعلیق آموزش خلبانان ترکیه‌ای با جنگنده‌های پیشرفته اف-۳۵ است. این منابع که خواستند نامشان فاش نشود، نگفتند که آیا این تصمیم گرفته شده است یا خیر.

اکنون چهار خلبان ترکیه‌ای و ۴۷ پرسنل نظامی در پایگاه نیروی هوایی لوک در آریزونا مستقر هستند و به آنها عملکرد جنگنده‌های رادارگریز نسل پنجم آموزش داده می‌شود. با این حال، آنکارا همچنین نیروهایش را برای آموزش استفاده از سامانه دفاع هوایی اس-۴۰۰ به روسیه اعزام کرده است و اولین سامانه همین تابستان به ترکیه ارسال می‌شود.

دولت رجب طیب اردوغان،‌ رئیس‌ جمهوری ترکیه تاکید دارد که هم به اف‌-۳۵ و هم به سامانه‌های اس-۴۰۰ برای حفاظت از کشورش در منطقه نیاز دارد. با این حال آمریکا تلاش می‌کند تا با یک سری اقدامات تنبیهی آنکارا را مجبور کند تا از توافق ۲.۵ میلیارد دلاری با مسکو دست بکشد.

ترکیه ۱۰۰ فروند اف-۳۵ از آمریکا سفارش داده است و همچنان برای تحویل گرفتن این جنگنده‌های رادارگریز مصر است. خصوصا اینکه آنکارا ۱.۲۵ میلیارد دلار برای تولید قطعاتی از بدنه، عراده فرود و نمایشگر کابین خلبان برای جت سرمایه‌گذاری کرده است.

انتهای پیام

 

 

بیشتر بخوانید
ارسال نظر