کد خبر 352078

درخواست ۱۹اندیشکده اروپایی برای بازگشت به برجام

مدیران و کارشناسان ۱۹اندیشکده اروپایی با تاکید بر اینکه دوباره پیوستن به برجام بهتر از نابود کردن است از آمریکا خواستند تا رویکرد خود درخصوص این توافق را مورد بازبینی قرار دهد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایسنا، مدیران و کارشناسان ۱۹ اندیشکده اروپایی در یک بیانیه مشترک با اشاره به خروج دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا از توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ خاطرنشان کردند: این اقدام رئیس‌جمهور ترامپ تلاش‌ها در راستای عدم اشاعه را تضعیف کرده، ارزش دیپلماسی چند جانبه را زیر سوال برده، حقوق بین‌الملل و نهادهای بین‌المللی را تضعیف کرده، به انسجام فراآتلانتیک صدمه زده، موجب تشدید تنش‌های منطقه‌ای شده و درد و رنج برای مردم ایران به همراه داشته است.

آنها در بیانیه خود با بیان این که  برجام به اهداف خود دست یافته است، تاکید کردند: این توافق برای اینکه اجازه نابودی آن داده شود بیش از اندازه مهم است اما اگرچه دیگر طرف‌های برجام به تعهدات خود پایبند بوده‌اند، تلاش‌های کنونی برای حفظ آن به اندازه کافی نبوده است.

آنها همچنین با درخواست از آمریکا برای بازبینی رویکرد خود درقبال برجام تصریح کردند، برای اینکه چند جانبه‌گرایی مؤثر واقع شود، باید توافق‌ها و قوانین بین‌المللی نیز رعایت شود.

بر اساس این گزارش، این اندیشکده‌های اروپایی همزمان با گذشت یک سال از زمان خروج آمریکا از توافق هسته‌ای و بازگرداندن تحریم‌ها علیه ایران به عنوان بخشی از این تصمیم، دست به امضای این بیانیه مشترک زده‌اند و خواستار بازگشت واشنگتن به برجام شده‌اند.

ایران نیز صبح امروز اعلام کرد که پس از یک سال صبر قصد دارد اجرای دو مورد از تعهدات برجامی خود را متوقف کند.

رئیس جمهور کشورمان با اعلام این تصمیم تاکید کرد که این به منزله خروج ایران از برجام نیست و تهران در توافق باقی می‌ماند.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر