کد خبر 352009

لاوروف: خروج آمریکا از برجام اوضاع را متشنج کرد

وزیر خارجه روسیه در دیدار با وزیر خارجه ایران در مسکو تأکید کرد، خروج آمریکا از توافق هسته‌ای ایران اوضاع را متشنج کرده است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فارس، «سرگئی لاوروف» وزیر امور خارجه روسیه امروز (چهارشنبه) تأکید کرد، خروج آمریکا از توافق هسته‌ای ایران اوضاع را متشنج کرده است.

وی در دیدار با «محمدجواد ظریف» وزیر خارجه ایران که به مسکو رفته است، گفت: «اوضاع پیرامون برجام به دلیل خروج آمریکا از این توافق متشنج‌تر شده است. این توافقی بود که به تأیید شورای امنیت سازمان ملل رسیده بود».

رئیس دستگاه دیپلماسی روسیه تأکید کرد: «ما امروز قرار است موضوع مهم برجام را مورد بررسی قرار دهیم که اوضاع پیرامون این توافق به دلیل خروج آمریکا از آن که به تأیید شورای امنیت سازمان ملل رسیده بود، پیچیده و متشنج شده است».

وی افزود: «ما ارزش بالایی برای پایبندی ایران به برجام و تصمیمات شورای امنیت ملی سازمان ملل قائلیم که این مسئله در بیانیه ایران نیز مورد تأکید قرار گرفته بود».

وزیر خارجه روسیه همچنین با اشاره به نامه‌ای که از جانب «حسن روحانی» رئیس‌جمهور ایران تسلیم روسیه شده گفت: «امروز فرصت خوبی برای بررسی این سند و این موضوع خواهد بود».

لاوروف در ادامه تأکید کرد: «سفر امروز فرصت خوبی برای تبادل آراء و مرور روابط دوجانبه و ارتباطات اقتصادی، فرهنگی و سایر همکاری‌های دوجانبه میان ایران و روسیه خواهد بود».

وی در پایان تأکید کرد: «امروز درباره اوضاع سوریه و هماهنگی‌ها میان دو کشور در چارچوب آستانه گفت‌وگو خواهیم کرد».

وزیر خارجه ایران نیز در این نشست با اشاره به اینکه روابط روسیه و چین با ایران در برخی موارد آنچه نبوده که تهران توقع داشته، گفت: «سایر اعضای برجام به هیچ یک از تعهداتشان عمل نکردند. البته بیانیه‌های خوبی صادر شد ولی اقدامی صورت نگرفت».

به دنبال تشدید مواضع ضد ایرانی دولت آمریکا و تعلل اروپایی‌ها در اجرای وعده‌ها و تعهدات برجامی آنها، شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران امروز چهارشنبه با صدور بیانیه‌ای خطاب به کشورهای عضو برجام تاکید کرد: «جمهوری اسلامی ایران در راستای صیانت از امنیت و منافع ملی مردم ایران، و در اعمال حقوق خود مندرج در بندهای ۲۶ و ۳۶ برجام، از امروز ۱۸ اردیبهشت ۹۸ برخی اقدامات خود در توافق برجام را متوقف می کند.»

«محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران نیز به دنبال انتشار بیانیه شورای عالی امنیت ملی صبح امروز اعلام کرد که اقدامات اعلامی در بیانیه امروز شورای عالی امنیت ملی در چهارچوب برنامه جامع اقدام مشترک (توافق هسته‌ای) است.

ظریف پیشتر در جریان دیدار با «سرگئی لاوروف» وزیر خارجه روسیه در شهر سوچی گفته بود: «متأسفانه اتحادیه اروپا و بقیه اعضای جامعه بین المللی این توان را نداشتند که در برابر فشار آمریکا ایستادگی کنند ولذا ایران این طور به مصلحت دیده که برخی از تعهدات و اقداماتی را که به صورت داوطلبانه در برجام انجام می داده، فعلا اجرا نکند».

حدود یک سال پیش بود (۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۷) که دولت آمریکا به دستور ترامپ، به بهانه‌های واهی و ادعاهای بی‌اساس علیه برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران، از توافق بین‌المللی برنامه جامع اقدام مشترک موسوم به «برجام» خارج شده و تمام تحریم‌های هسته‌ای ذیل این توافق را در دو بازه ۹۰ و ۱۸۰ روزه مجددا اعمال کرد.

البته این تنها اقدام ضد ایرانیِ کاخ سفید طی یک سال گذشته نبود و دولت ترامپ هر هفته تحریم‌ها یا محدودیت‌های جدیدی را علیه اشخاص و نهادهای ایرانی یا غیر ایرانی مرتبط با تهران اعمال کرده است. لازم به‌ذکر است که آمریکا در پیشبرد این اهداف خصمانه خود تنها نبوده و اتحادیه اروپا نیز با اقدامات ضد ایرانی تقریبا مشابهی، واشنگتن را همراه کرده است.

ارسال نظر