کد خبر 351395

جنگ تجاری چین و آمریکا بالا گرفت

جنگ تجاری آمریکا و چین دوباره بالا گرفته است و رئیس جمهور آمریکا در جدیدترین مرحله از این جنگ اعلام کرد عوارض ۲۰۰ میلیارد دلار کالای وارداتی از چین را به ۲۵ درصد افزایش می دهد.

 به گزارش رویترز، دونالد ترامپ روز  یکشنبه گفت عوارض بر 200 میلیارد دلار کالا های چین را از 10 درصد به 25 درصد افزایش می دهد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از تسنیم، همزمان دولت چین مذاکرات تجاری با آمریکا را که با هدف کاهش تنش ها در جریان بود لغو کرد.

 آمریکا از ژانویه 2018 پس از وضع اولین عوارض تجاری توسط دونالد ترامپ، بر 250 میلیارد دلار واردات چین ، واردات جهانی فولاد و آلومینیوم و محموله های ماشین لباسشویی و صفحه های خورشیدی عوارض وضع کرده است.

 ترامپ خود را «مرد عوارض» می خواند و می گوید این عوارض وضع شده بر واردات کالاها و فلزات خزانه دولت را پر میکند.

 بر اساس اطلاعات حفاظت مرزی و گمرک آمریکا ، واشنگتن از فوریه 2018 تا اواسط مارس امسال ، 15.6 میلیارد دلار خالص ازطریق وضع عوارض سود برده است.

 چه کسی هزینه عوارض را می پردازد ؟

 ترامپ می‌گوید چین عوارض آمریکا را بر کالاهای وارداتی چین می‌پردازد.

 وی در توییتر خود نوشت چین 10 ماه است که به آمریکا عوارض می پردازد.

 ترامپ در 24 ژانویه گفته بود:« میلیاردها دلار در راه خزانه داری است - میلیاردها - از چین. هیچ وقت حتی10 سنت هم وارد خزانه داری ما نمی شد. حالا میلیاردها دلار می آید».

 عوارض نوعی مالیات بر واردات است. واردکنندگان باید عوارض خود را طی 10 روز پس از ترخیص کالا از گمرک آمریکا بپردازند.

پس عوارض را شرکتهای وارد کننده به دولت آمریکا می پردازند. اکثر واردکنندگان کالاهای ساخت چین شرکت‌های آمریکایی هستند یا واحدهایی از شرکت‌های خارجی که در آمریکا ثبت شده‌اند.

آیا واردکنندگان آمریکا هزینه عوارض را به عرضه کنندگان در چین می‌سپارند ؟ برخی از آنها بله، بنابراین شرکتهای چین بخشی از هزینه را می‌پردازند. یک شرکت وارد کننده که عوارض می پردازد، می تواند هزینه هایش را به چند روش مدیریت کند.

1- تمام هزینه ها را بپردازد و با حاشیه سود پایین زندگی کند.

2-  هزینه ها را برای جبران عوارض بالا کاهش دهد.

3-  از عرضه کنندگان در چین تقاضای تخفیف کند تا جبران عوارض بالا شود.

4- سعی کند منابع  عرضه را به خارج از چین ببرد. بنابراین برخی شرکت‌های چینی تجارت خود را از دست می دهند.

5-  هزینه عوارض را با افزایش قیمت خرده فروشی به مشتریان منتقل کند.

 اکثر واردکنندگان از ترکیبی از این گزینه ها استفاده می کنند تا هزینه بین عرضه کنندگان ، خودشان و مشتریان یا خریداران پخش شود.

 چین هم با اعمال عوارض بر واردات از آمریکا این کار آمریکا را تلافی کرده است.

 اکثر وارد کنندگان در چین، چینی هستند، بنابراین به همین روش دولت آمریکا مالیات واردات بر کالاهای چینی را از وارد کنندگان آمریکا می گیرد. چین هم مالیات بر کالاهای آمریکایی را از وارد کنندگان چینی می گیرد.

 درآمد آمریکا از عوارض در 2018 ، 49.7 میلیارد دلار بود که نسبت به 35.2 میلیارد دلار در سال 2017 ، 41.2 درصد بیشتربود.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر