کد خبر 351038

ترامپ: رهبر کره شمالی خلف وعده نمی‌کند

رئیس جمهوری آمریکا که پس از دو نشست ناموفق با رهبر کره شمالی با ازسرگیری آزمایش های موشکی از سوی پیونگ یانگ مواجه شده، گفت که کیم وعده ای را که برای خلع سلاح هسته ای به او داده، نمی شکند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایرنا، دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا که به دلیل شکست در مذاکرات خلع سلاح هسته ای کره شمالی به شدت مورد انتقاد است، در پیامی توئیتری تاکید کرد که کیم جونگ اون بدعهدی نمی کند.
ترامپ نوشت: در این دنیای خیلی جذاب هرچیزی ممکن است، اما باور من این است که کیم جونگ اون ظرفیت بسیار بالای اقتصادی کره شمالی را کاملا درک می کند و هیچ اقدامی برای اخلال یا پایان دادن به آن نمی کند.
رئیس جمهوری آمریکا افزود: او همچنین می داند که من طرف او هستم و نمی خواهد وعده ای را که به من داده زیر پا بگذارد. توافق انجام خواهد شد.
اظهارات ترامپ در حالی است که گزارش ها حاکی از شلیک چند موشک کوتاه برد توسط کره شمالی در صبح روز شنبه 14 اردیبهشت است.
کره‌جنوبی اعلام کرده که پیونگ یانگ این موشک ها را در پایگاه هودو واقع در شرق کره شمالی آزمایش کرده و این موشک ها مسافتی حدود 70 تا 200 کیلومتر را پیموده اند.
وزارت دفاع آمریکا با اعلام اینکه نمی ‌تواند صحت و سقم گزارش ‌های منتشر شده در این باره را تایید کند، تاکید کرد که موضوع را بررسی خواهد کرد.
سارا سندرز سخنگوی کاخ سفید نیز گفت که واشنگتن از اقدامات کره شمالی آگاه است و وقایع را از نزدیک دنبال می‌کند و به نظارت بر اوضاع برحسب ضرورت ادامه می دهد.
ترامپ و کیم تاکنون دو نشست در سنگاپور و ویتنام برگزار کرده اند که نشست اول به توافقی یک صفحه ای و مبهم ختم و اجلاس دوم نیمه کاره رها شد.

** گفت و گو تلفنی با پوتین
ترامپ در پیامی دیگر از گفت و گوی تلفنی با ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه در روز گذشته خبر داد و افزود: برخلاف آنچه در رسانه های اخبار کذب می خوانید و می بینید، ظرفیت عظیمی برای روابط خوب با روسیه داریم.
رئیس جمهوری آمریکا گزارش رابرت مولر بازپرس ویژه پرونده دخالت روسیه در انتخابات سال 2016 آمریکا را تاییدکننده ادعای خود دانست و تاکید کرد: ببینید آن ها چگونه شما را درباره «تبانی با روسیه» گمراه کردند.جهان می تواند جای بهتر و امن تری باشد. عالی است!
مولر در گزارش خود اعلام کرد که دو سال تحقیقات در مورد این مساله، تبانی ترامپ با دولت روسیه را محقق نکرده است.
وی نه از ترامپ در مورد کارشکنی در اجرای عدالت رفع اتهام کرد و نه وی را در ارتباط با این مساله، شریک جرم دانست، اما گفت که کنگره در انجام تحقیقات خود در خصوص این پرونده، اختیار تام دارد.
بازپرس ویژه پرونده رسیدگی به مداخله روسیه در انتخابات ریاست جمهوری 2016 آمریکا، 10 مورد مربوط به کارشکنی ترامپ در اجرای عدالت را مورد بررسی قرار دارد.
«ویلیام بار» وزیر دادگستری آمریکا نیز که مرجع نهایی برای تصمیم گیری درباره گزارش مولر است، در نشست کمیته قضایی سنا از ترامپ دفاع کرده و اتهام تبانی را مردود دانست.
بیشتر بخوانید
ارسال نظر