کد خبر 349591

ارزش پول ملی آرژانتین به کمترین سطح تاریخ خود رسید

با تداوم ریزش سنگین پزو، ارزش پول ملی آرژانتین در برابر ارزهای معتبر جهانی به کمترین سطح تاریخ خود رسید.

به گزارش رویترز، افزایش بدهی‌های دولت آرژانتین و نگرانی سرمایه‌گذاران خارجی از وضعیت اقتصادی این کشور به دنبال انتشار گزارش جدید شاخص فلاکت جهانی باعث شد تا هر دلار با ریزش ۱.۸۵ درصدی در مقایسه با روز قبل به ۴۵.۹۵ دلار کاهش یابد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایسنا، از هفته گذشته دور جدیدی از ریزش ارزش پزو به دلیل نگرانی از تورم بالا و رشد اقتصادی منفی آغاز شده است که سومین اقتصاد بزرگ آمریکای جنوبی را با تکانه‌های شدیدی مواجه ساخته است. ایلیا گوفشتین، استراتژیست بازارهای نوظهور در بانک "استاندارد چارترد" گفت: متأسفانه به نظر می‌رسد که نوسان بازارهای مالی آرژانتین در آینده افزایش خواهند یافت. او شانس مائوریسیو ماکری، رئیس جمهور فعلی برای انتخاب مجدد را کم ارزیابی کرد.

ارژانتین که با پدیده رشد منفی نیز مواجه است سال گذشته یک بسته اعتباری به ارزش ۵۶ میلیارد دلار از صندوق بین‌المللی پول برای احیای پزو دریافت کرد اما فقط در سال گذشته، پزو بیش از نصف ارزش خود در برابر دلار را از دست داده است.

ماکری در واکنش به تحولات اخیر از برنامه دولت برای اصلاح نظام اقتصادی دفاع کرده است و افزود که دولت در تلاش برای استقلال بیشتر بانک مرکزی است اما تغییرات برای برآورده ساختن انتظارات عمومی نیاز به زمان دارند.

نرخ تورم در آرژانتین اکنون از ۵۵ درصد گذشته است و تورم ماهانه تا پایان مارس به ۴.۷ درصد رسیده است. بانک آمریکایی "مورگان استنلی" در گزارشی اعلام کرده است چشم‌انداز پزو تاریک است و این ارز در حاشیه باقی خواهد ماند.

آرژانتین به زودی شاهد برگزاری انتخابات ریاست جمهوری خواهد بود و پیش‌بینی می‌شود نتایج آن در تعیین مسیر آینده بازارهای مالی این کشور نقش به سزایی ایفا کند.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری