کد خبر 345261

مقاومت بانک دانمارک مقابل حذف اسکناس ۵۰۰یورویی

بانک دانمارک در خواست بانک مرکزی اروپا را برای توقف انتشار اسکناس ۵۰۰ یورویی در راستای مبارزه با پولشویی نادیده می گیرد.

 به گزارش پنینسیولا، بانک مرکزی دانمارک در حال نادیده گرفتن درخواست بانک مرکزی اروپا برای ممنوع کردن اسکناس های ۵۰۰ یورویی است. این در حالی است که دانمارک اقدامات خود را در مبارزه با پولشویی شدت بخشیده است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایبنا، در همین حال مقامات دانمارکی اعلام کردند ممنوعیت این اسکانس ها مغایر با توافقات اروپا در راستای حرکت آزاد سرمایه است؛ اما از طرفی هم بکارگیری این اسکناس در فعالیت های مجرمانه ممنوعیت آن را توجیه می کند.

مقامات دانمارک اظهار کردند تصمیم بانک مرکزی اروپا برای توقف انتشار اسکناس ۵۰۰ یورویی از سوی «اف ای تی اف» پیشنهاد شده است. وزیر تجارت دانمارک گفت: یکی از دلایل بانک مرکزی اروپا برای توقف انتشار اسکناس ۵۰۰ یورویی، نگرانی در مورد تسیل فعالیت های غیر قانونی از طریق این اسکناس ها است.

بر همین اساس، قانونگذاران دانمارکی در حال اتخاذ یکسری اقدامات بعد از رسوایی بدترین پرونده پولشویی ۲۳۰ میلیارد دلاری «دانسه بانک» این کشور هستند. پارلمان دانمارک در حال بررسی ممنوعیت اسکناس ۵۰۰ یورویی برای دومین بار در ماه آینده میلادی خواهد بود که در صورت تصویب آن کسی مجاز به استفاده از آن بعد از دهم ژانویه ۲۰۲۰ میلادی به منظور سپرده گذاری یا تبدیل آن به دیگر اسکناس ها نخواهد بود.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر