کد خبر 343949

ترامپ خطاب به نظامیان روسیه: از ونزوئلا خارج شوید

پس از ورود حدود ۱۰۰ نظامی روس به ونزوئلا که گفته می‌شود برای کمک به دولت مادورو باشد، دونالد ترامپ از روسیه خواست تا این کشور آمریکای لاتین را سریعا ترک کند. این اظهارنظر واکنش مسکو را در پی داشت.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایسنا، به نوشته روزنامه دیلی تلگراف، اظهارات دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا حین گفت‌وگو با همسر خوان گوآیدو، رهبر اپوزیسیون ونزوئلا و رئیس‌جمهوری خودخوانده این کشور آمریکای لاتین در کاخ سفید مطرح شد.

بحران سیاسی از روز شنبه، هم‌زمان با ورود دو هواپیمای روسیه به حومه کاراکاس که حامل حدود ۱۰۰ نظامی روس بود، بالا گرفت. براساس گزارش‌ها، کارشناسان سایبری هم در میان "نیروهای ویژه" اعزامی از روسیه هستند.

ترامپ به خبرنگاران حاضر در دفتر کارش گفت: "روسیه باید بیرون برود."

به گفته ترامپ، واشنگتن تمامی گزینه‌های موجود برای رسیدن به این هدف را مورد بررسی قرار می‌دهد. مایک پنس، معاون رئیس‌جمهوری آمریکا هم تاکید کرد ورود هواپیماهای نظامی روسیه به ونزوئلا تحریک‌آمیز است و از روسیه درخواست کرد تا دست از حمایت از دولت نیکولاس مادورو، رئیس‌جمهوری ونزوئلا برداشته و به جای آن از گوآیدو پشتیبانی کند.

در همین حال کنستانتین کاساچف، رئیس کمیسیون بین‌الملل شورای فدراسیون روسیه در واکنش به سخنان ترامپ به ایالات متحده پیشنهاد داد که این کشور به عنوان نمونه نشان دهد که این کار چگونه انجام می‌شود و از کشورهایی که در آن "دقیقا کاری برای انجام ندارد" خارج شود.

کاساچف در صفحه فیس‌بوک خود نوشت: بنابراین، پاسخ منطقی به درخواست واشنگتن برای خروج روسیه از جایی، نشان دادن نمونه خوبی از انجام این کار است. لیست کشورهای خارج از نیمکره غربی که آمریکا در آنها هیچ کاری برای انجام ندارد، فضایی زیادی را می‌طلبد.

وی همچنین اضافه کرد، بیانیه ترامپ ناراحتی کاخ سفید از این واقعیت نشات می‌گیرد که سازماندهی "کودتا، مانند اوکراین و یا حمله خارجی، مانند عراق و لیبی، ناکام مانده است" و دلیل این ناکامی هم مشخصا روسیه است.

یکی از مشاوران کرملین هم در واکنش به سخنان رئیس‌جمهوری آمریکا گفت، همکاری دو جانبه با دولت مشروع ونزوئلا به حالت عادی ادامه خواهد یافت.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر