کد خبر 341603

جهانگیری:

سفر رییس جمهور کشورمان به عراق نمایش اوج عظمت ایران بود

معاون اول رئیس جمهور با بیان اینکه سفر روحانی به عراق نمایش اوج عظمت ایران بود، گفت: جمهوری اسلامی ایران در دوران سختی این کشورها، به درخواست آنها بدون هیچ چشم داشتی به آنها با امکانات مالی و حتی جان فرزندانش کمک کرد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فارس، اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور عصر امروز (چهارشنبه) در ششمین کنگره ملی روز بزرگداشت شهدا که با حضور خانواده های معظم شهدای عرصه امنیت برگزار شد از برگزاری این کنگره برای حفظ فرهنگ ایثار و شهادت قدردانی کرد و گفت: راه شهدا، فرهنگ شهدا و ایثار باید زنده نگه داشته شود زیرا آنچه امروز به نام ایران و نظام و انقلاب اسلامی در داخل و خارج کشور داریم محصول فداکاری ایثارگران و شهدای عزیز است.

معاون اول رئیس جمهور با تأکید بر این که ما باید قدردان خون شهدا باشیم اظهار داشت: شهدای عرصه امنیت که در دستگاه ها و بخش های مختلف امنیتی کشور فعالیت می کردند مسئولیت بسیار دشواری بر دوش داشتند و جان خود را در این مسیر تقدیم انقلاب و ایران کردند.

معاون اول رئیس جمهور با اشاره به این که گاهی از برخی نعمت ها غفلت می کنیم و قدر آنها را به خوبی درک نمی کنیم تصریح کرد: نعمت سلامتی و امنیت از جمله نعمت هایی هستند که تا وقتی در اختیار داریم قدر آن را نمی دانیم. این مفهوم در سخن پیامبر بزرگ اسلام نیز مورد تأکید قرار گرفته و از نظر رسول اکرم (ص) دو نعمت صحت و امنیت در زمره نعمت های گم شده قرار گرفته اند.

جهانگیری افزود: جامعه ای که از این دو نعمت محروم باشد جامعه ای رو به پیشرفت نیست و نمی تواند بر مشکلات و مسائل خود فائق آید.

معاون اول رئیس جمهور در ادامه با اشاره به این که جمهوری اسلامی ایران در چهل سال گذشته از دوران های بسیار سخت و دشوار عبور کرده است، گفت: ایران جنگ بزرگی را در زمانی که این نظام نهالی تازه غرس شده بود پشت سر گذاشت و وقتی امروز پس از گذشت سالها از دوران دفاع مقدس ایام جنگ را مرور می کنیم می بینیم آنچه سبب شد که بتوانیم از دوران جنگ سرفراز بیرون آییم، روحیه و فرهنگ شهادت طلبی ملت ایران بود.

جهانگیری افزود: جمهوری اسلامی ایران در چهل سال گذشته از ترور و اقدامات خشونت آمیز بزرگی عبور کرد بطوریکه در همان اوایل انقلاب اسلامی، رئیس جمهور، نخست وزیر، برخی نمایندگان مجلس شورای اسلامی و مردم کوچه و بازار به واسطه انفجارهای تروریستی شهید شدند. 

معاون اول رئیس جمهور با بیان این که با ایستادگی نیروهای امنیتی، جمهوری اسلامی ایران توانست این دوران را پشت سر بگذارد خاطرنشان کرد: در دو دهه اخیر نیز حوادث و اتفاقات متعددی در کشورهای اطراف ما رخ داد که هر کدام از این اتفاقات قادر بود یک کشور قدرتمند را از پا در بیاورد. 

جهانگیری با اشاره به جنگ اول و دوم خلیج فارس، لشگر کشی به افغانستان، درگیری های پاکستان و مسایل سوریه و شکل گیری گروه های تروریستی نظیر القاعده و داعش، تصریح کرد: تحلیل این اتفاقات به ما می گوید که این مسایل می توانست منطقه ما را به یکی از کانون های ناامن تبدیل کند که متاسفانه در برخی از کشورها شاهد ناامنی هستیم. خوشبختانه در میان این همه آتش و درگیری، کشوری که توانست به سلامت از این بحران ها عبور کند ایران بود و جمهوری اسلامی ایران نه تنها توانست امنیت خود را حفظ کند بلکه به کشورهای منطقه نیز کمک کرد تا از صحنه روزگار حذف نشوند. 

معاون اول رئیس جمهور با اشاره به هزینه هفت هزار میلیارد دلاری آمریکا در منطقه خاورمیانه افزود: نتیجه این هزینه ها آن بود که رئیس جمهور آمریکا برای دیدار با نظامیان آمریکایی مستقر در این کشور در شب سال نو میلادی به طور مخفیانه و با رعایت شدیدترین تدابیر امنیتی سفر کند که این یک موضوع به شدت عبرت انگیز برای همه دنیاست.

جهانگیری افزود: سفر رئیس جمهور آمریکا در شرایطی انجام شد که هیچ کدام از مقامات کاخ سفید و نیز مقامات عراق از آن اطلاع نداشتند و این نتیجه نابود کردن منابع و زیر ساخت های کشورهایی نظیر عراق و افغانستان و برخی کشورهای منطقه است.

وی در مقابل به سفر مقامات جمهوری اسلامی ایران به کشورهای منطقه نظیر عراق اشاره کرده و گفت : سفر جاری رئیس جمهور کشورمان به عراق از هفته ها قبل اعلام شده بود و استقبال مقامات عراقی، مقامات محلی، شیوخ و طوایف، دیدار با مراجع عظام و استقبال در عتبات و حرمین شریفین نمایش اوج عظمت جمهوری اسلامی ایران بود. 

معاون اول رئیس جمهور با طرح این پرسش که چرا ایران این چنین در قلب مسئولین و مردم عراق قرار می گیرد و آمریکایی ها مورد نفرت هستند، ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران با تدبیر امام راحل (ره) و هدایت مقام معظم رهبری، بر قلب ملت های منطقه حاکم شده است. جمهوری اسلامی ایران در دوران سختی این کشورها، به درخواست آنها بدون هیچ چشم داشتی به آنها با امکانات مالی و حتی جان فرزندانش کمک کرد. 

جهانگیری با اشاره به اعطای نشان ذوالفقار به سردار قاسم سلیمانی از سوی مقام معظم رهبری که بالاترین نشان نظامی در کشور است گفت: سردار سلیمانی سرداری بزرگ است که از دوران دفاع مقدس گردان ها، تیپ ها و لشگرها را هدایت کرد و امروز نیز این گونه برای کشور افتخار آفرینی می کند. 

معاون اول رئیس جمهور همچنین با اشاره به سفر چندی پیش خود به کشور سوریه گفت: برخلاف تصور عموم، اوضاع کشور سوریه آرام است و سفر رئیس جمهور این کشور به تهران نیز نشانه ارتباط عمیق دو کشور بود.

جهانگیری خطاب به خانواده های معظم شهدای عرصه امنیت گفت: ثمره و نتیجه خون فرزندان شما افتخار و امنیت برای کشور بوده است و شما بهترین سرمایه های خود را که فرزندانتان بودند تقدیم انقلاب و کشور کردید. 

معاون اول رئیس جمهور افزود: البته بدخواهان نظام دست از شیطنت بر نمی دارند اما نیروهای مسلح کشور حتماً از امنیت ایران که بزرگترین دستاورد است حفاظت و حراست خواهند کرد. 

وزیر اطلاعات نیز در این مراسم با بیان این که شهادت رمز عزت و سربلندی یک ملت است گفت: به برکت خون شهدا نظام اسلامی از عزت برخوردار است و ما باید خود را مدیون خون شهدا بدانیم و خانواده های معظم آنان را ارج نهیم. 

معاون رئیس جمهور و رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران هم در این مراسم با تقدیر از دست اندرکاران برگزاری این کنگره گفت: ‌ما باید همواره قدردان خون پاک شهیدان و خانواده های بزرگوار آنان باشیم.

در این مراسم با حضور معاون اول رئیس جمهور از برخی خانواده های معظم شهدای عرصه امنیت قدردانی شد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر