کد خبر 340406

بانک مرکزی اروپا بورس‌های جهان را به هم ریخت!

پس از رونمایی بانک مرکزی اروپا از بسته مالی جدید خود، بورس‌های جهانی با سقوط سنگینی مواجه شدند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، پس از آن‌که بانک مرکزی اروپا در پایان نشست این هفته خود اعلام کرد رشد اقتصادی منطقه یورو و جهان بیش از حد انتظار کند شده است و به ناچار سیاست‌های محرک اقتصادی را گسترش خواهد داد، موج منفی جدیدی وارد بازارهای مالی جهانی شد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایسنا، در شرایطی که معامله گران ناامید از کاهش محسوس رشد اقتصادی چین و به نتیجه نرسیدن مذاکرات تجاری این کشور با آمریکا، منتظر شنیدن اخبار مثبت از اروپا بودند، بانک مرکزی اروپا اعلام کرد نرخ بهره در منطقه یورو کماکان در سطوح پایین فعلی حفظ خواهد شد و ماریو دراگی، رئیس این بانک اعلام کرد ممکن است وضعیت فعلی و رشد پایین اقتصادی ادامه داشته باشد.

در معاملات امروز بازارهای بورس، شاخص "شانگهای کامپوزیت" چین با ریزش ۲.۲ درصدی در سطح ۳۰۳۹.۶۲ واحدی بسته شد. شاخص "هانگ سنگ" بورس هنگ کنگ با ۱.۳ درصد کاهش به ۲۸ هزار و ۴۱۲.۴۹ واحد رسید و در ژاپن شاخص "نیک کی ۲۲۵" بورس توکیو ۱.۵ درصد پایین‌تر رفت تا در سطح ۲۱ هزار و ۱۴۲.۷۵ واحدی بسته شود.

در بین سایر بورس‌های آسیایی، شاخص بورس سیدنی استرالیا ۰.۸ درصد، بورس سنگاپور ۰.۵ درصد و بورس سئول کره جنوبی با ۰.۹ درصد ریزش بسته شدند. بورس تایوان نیز کار خود را با زیان ۰.۹ درصدی به پایان رساند.

جفری هالی، کارشناس بازار در مؤسسه "اواندا" گفت: اتحادیه اروپا احتمالاً هدف بعدی جنگ تجاری دولت ترامپ خواهد بود و در شرایطی که این اتحادیه درگیر مشکلات متعددی نظیر برگزیت، بحران بدهی ایتالیا و کاهش شدید رشد اقتصادی فرانسه و آلمان است، اعضایش نمی‌توانند پاسخی واحد به تهدیدها بدهند.

در بورس‌های اروپا، شاخص "فوتسی ۱۰۰" بورس لندن با ۰.۵ درصد کاهش به ۷۱۵۷.۵۵ واحد رسید. بورس‌های فرانکفورت آلمان و پاریس فرانسه نیز ریزشی بودند و به ترتیب ۰.۶ درصد و ۰.۳۹ درصد کاهش یافتند. شاخص "استوکس ۶۰۰" نیز که در بر دارنده نماد ۶۰۰ شرکت بزرگ اروپایی است با ریزش ۰.۴۸ درصدی به کار خود خاتمه داد.

در آمریکا نیز بورس وال استریت از پیامدهای این تصمیم بانک مرکزی اروپا بی‌نصیب نماند: شاخص "داو جونز" ۰.۷۸ درصد، شاخص "نزدک کامپوزیت" ۱.۱۳ درصد و شاخص "اس اند پی ۵۰۰" ۰.۸۱ درصد کاهش یافتند.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری