{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 338113

یک منبع نزدیک به یگان‌های مدافع خلق کُرد اعلام کرد که آمریکایی‌ها از طریق پایگاههای خود در شمال سوریه حدود ۵۰ تُن از طلای نزد داعش را به کشور خود انتقال دادند.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از فارس، یک منبع نزدیک به «یگان‌های مدافع خلق» کُرد (YPG) از انتقال مقادیر زیادی طلا از سوریه به آمریکا خبر داد.

این منبع به پایگاه خبری «باسنیوز» -وابسته به کُردها- گفت که «ده‌ها تُن طلا که در منطقه الباغوز (شرق سوریه) در اختیار داعش قرار داشت... به دست آمریکایی‌ها افتاده است».

وی که خواست نامش فاش نشود، با بیان این مطلب گفت: «آمریکایی‌ها از طریق پایگاه‌های خود در کوبانی (عین العرب)... حدود 50 تُن از طلای داعش را به کشور خود انتقال دادند».

این منبع نزدیک به یگان‌های مدافع خلق که آمریکایی‌ها مقادیر کمی از این طلاها را برای یگان‌های کُرد باقی نگه داشتند، ولی به مقدار آن اشاره‌ای نکرد.

به گزارش باسنیوز، نیروهای آمریکایی در جنوب کوبانی فرودگاهی دارند که از چند سال پیش تا کنون، از آن برای حمل و نقل محموله‌ها و تجهیزات نظامی استفاده می‌کرده‌اند.

روزنامه «واشنگتن پست» آمریکا هم در دسامبر گذشته گزارش داده بود که عناصر داعش در عراق و سوریه ارزهای محلی و خارجی و مقادیر زیادی شمش طلا در اختیار دارند که ارزش آن میلیون‌ها دلار است.

در حال حاضر شبه‌نظامیان کُرد به همراه آمریکا با عناصر داعش به توافق رسیدند و همچنان در حال انتقال عناصر این گروه از منطقه الباغوز هستند.

در همین راستا، گروه موسوم به «دیدبان حقوق بشر سوریه» -نزدیک به معارضان- 24 بهمن ماه گذشته، هنگام محاصره داعش در الباغوز و بمباران این منطقه توسط ائتلاف آمریکا گزارش داد که «در منطقه‌ای که در آن فرماندهان و عناصر داعش حضور دارند، 40 تُن طلا و ده‌ها میلیون دلار وجود دارد که در اختیار این گروه باقی مانده است».

این گروه همچنین تأکید کرد که این حجم از طلا از همه مناطقی گردآوری شده است که داعش قبلا آن را اشغال کرده بود و «بخشی از این مقادیر طلا، از مناطق تحت سیطره این گروه، از طریق میانجی‌های ترکیه‌ای و فرماندهان این گروه که با مسئولان و سرویس اطلاعاتی ترکیه روابط مستحکمی داشتند، به ترکیه انتقال یافته است».

آمریکا و چند کشور محدود هم‌پیمان آن، در آگوست 2014 (مرداد 1393) به بهانه مبارزه با گروه تروریستی داعش، ائتلافی را در خارج از چارچوب سازمان ملل متحد و بدون هماهنگی با دولت سوریه، تشکیل دادند که بارها مواضع ارتش سوریه و منازل غیر نظامیان سوری را به بهانه مبارزه با داعش بمباران کرده بود و اخیرا نیز با داعش مذاکره کرد.

ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری