کد خبر 335980

توقف تولید بزرگ‌ترین هواپیمای جهان +عکس

شرکت هواپیماسازی ایرباس اعلام کرد که تولید بزرگ‌ترین هواپیمای مسافربری جهان را متوقف می‌کند.

به گزارش اقتصادآنلاین، در حالی که ایرباس، هواپیمای مدل آ ۳۸۰ را با رویای تسخیر آسمان در قرن ۲۱ میلادی طراحی و تولید کرده بود ولی به دلیل محقق نشدن اهداف فروش آن تصمیم گرفته تا رقیب اصلی بوئینگ مدل ۷۴۷ را متوقف کند. اتحادیه‌های کارگری می گویند این تصمیم دستکم بر روی ۳۵۰۰ فرصت شغلی تاثیر خواهد گذاشت.

ایرباس Airbus A380

این هواپیمای مسافربری که با هدف جابجایی ۵۴۴ مسافر طراحی شده بود به دلیل اندازه بزرگ و قدرت مانور پائین آن مورد استقبال شرکت‌های هواپیمایی قرار نگرفت.

به گزارش یورونیوز، در همین حال شرکت هواپیمایی امارات که از مشتریان اصلی این مدل از هواپیمای ایرباس به شمار می‌رود، اعلام کرده که قصد دارد سفارش پیشین خود به شرکت ایرباس را از ۱۶۲ فروند به ۱۲۳ فروند کاهش دهد.

هواپیمایی امارات در بیانیه روز پنجشنبه خود اعلام کرده قصد دارد به جای مدل آ۳۸۰ حدود ۷۰ مدل هواپیمای کوچک‌تر مدل آ ۳۵۰ و آ۳۰۰ از بزرگ‌ترین هواپیماسازی اروپا خریداری کند. معامله ای که ارزش آن بیش از ۲۱ میلیارد دلار خواهد بود.

ایرباس Airbus A380

در چنین شرایطی شرکت ایرباس با انتشار اطلاعیه‌ای اعلام کرد که آخرین هواپیمای مدل آ۳۸۰ را در سال ۲۰۲۱ تحویل خواهد داد و پس از آن تولید این مدل هواپیما را متوقف خواهد کرد.

پیش‌تر هم شرکت هواپیمایی قطر از قصد خود برای جایگزین کردن این مدل از هواپیماهای ایرباس با مدل ایکس ۷۷۷ بوئینگ خبر داده بود.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر