{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 334162

سخنان «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا مبنی بر اینکه این کشور از یکی از پایگاه‌های عراق برای رصد ایران استفاده می‌کند با انتقاد شدید نمایندگان پارلمان عراق مواجه شد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فارس، سخنان «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا مبنی بر اینکه این کشور از یکی از پایگاه‌های عراق برای رصد ایران استفاده می‌کند با انتقاد شدید نمایندگان پارلمان عراق مواجه شد. 

شبکه خبری سی‌ان‌ان نوشته سخنان رئیس‌جمهور آمریکا میان مقام‌های پنتاگون و سایر تحلیلگران هم سردرگمی ایجاد کرده است. 

ترامپ در مصاحبه با شبکه خبری سی‌بی‌اس گفت: «یکی از دلایلی که می‌خواهم آن را (پایگاه نظامی را) حفظ کنم این است که می‌خواهم ایران را کمی تحت نظر بگیرم چون ایران یک مشکل واقعی است. او گفت که قصد ندارد از این پایگاه نظامی برای حمله به ایران استفاده کند و فقط می‌خواهد این کشور را زیر نظر بگیرد.

سخنان ترامپ با واکنش شدید مقام‌های فعلی و سابق عراق و قانونگذاران این کشور رو به رو شد. 

برهم صالح، رئیس‌جمهور عراق گفت که آمریکا از این کشور برای «رصد ایران» اجازه نگرفته و حضورش در عراق بخشی از توافق میان دو کشور برای مبارزه با «تروریسم» است.

«حیدر العبادی»، نخست‌وزیر پیشین عراق در توئیتر نوشت باید به حق حاکمیت عراق احترام گذاشته شود.

مقام‌های پنتاگون از طرف دیگر به سی‌ان‌ان گفتند سخنان ترامپ در خصوص رصد ایران از عراق برای آنها مشخص نیست. بعضی از مقام‌ها هم در اینکه ممکن است مأموریت نیروهای آمریکایی در عراق تغییر یافته باشد، تردید ابراز کرده‌اند. 

این ابهام‌ها موجب شد یک مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا روز دوشنبه در جمع خبرنگاران بگوید که مأموریت نیروهای آمریکایی در عراق تغییر نکرده است.

این مقام آمریکایی گفت: «نظامیان با بر اساس رابطه با دولت عراق و بنا به دعوت دولت این کشور در آنجا هستند. مأموریت آنها مبارزه با داعش است و این مأموریت تغییر نکرده است.»

وی، علی‌رغم این ادعاها درباره ایران را هم تکرار کرد: «نمی‌توان به روی فعالیت‌های مخرب ایران در سراسر منطقه هم چشم بست. از ایران انتظار داریم کاملاً به حاکمیت عراق و سایر کشورهای منطقه احترام بگذارد.»

«مارک هرتلینگ»، ژنرال بازنشسته ارتش آمریکا و تحلیلگر مسائل نظامی که قبلاً فرماندهی نیروهای آمریکایی در عراق را بر عهده داشته گفته برایش مشخص نیست منظور ترامپ چه بوده است. 

وی گفت: «معلوم نیست چطور می‌توان از داخل عراق ایران را رصد کرد.»

تونی بلینکن، مقام سابق وزارت خارجه آمریکا گفت سخنان ترامپ بدترین روش برای جلب حمایت عراقی‌ها از حضور نیروهای آمریکا در این کشور است. 

او گفت: «آخرین چیزی که عراقی‌ها می‌خواهند این است که کشورشان به صحنه جنگ نیابتی با ایران تبدیل بشود. این حرف‌ها فقط سیاستمداران عراقی را وادار خواهد کرد که بگویند ما نمی‌خواهیم آمریکا در عراق بماند.

«الکس واتانک»، عضو ارشد اندیشکده خاورمیانه گفت که سخنان ترامپ، عراقی‌ها را در «موضع وحشتناکی» قرار می‌دهد. 

وی در گفت‌وگو با سی‌ان‌ان گفت: «ما نباید به دو کشور خاورمیانه‌ای بگوییم "گوش بدهید. نباید با همسایه‌تان رابطه داشته باشند." این حرف غیرواقع‌بینانه‌ای است و اثرات بدی هم خواهد داشت. مثل اینکه یک کشور خاورمیانه‌ای بیاید و به آمریکا بگوید با کانادا رابطه نداشته باش.»

ارسال نظر

  • علی کرمانشاه
    ۰ ۰

    دمریکا ۴۰سال است با صرف صدها میلیارد دلار هزینه ایران را رصد و ده ها درگیری با تروریستهای نیابتی تحت امر خودکرد ولی هیچ غلطی نکرده و فقط دشمنی مضاعف برای خود و ملت امریکا ایجاد نموده بطوری که کمتر امریکایی جرات میکند حتی به خاورمیانه مسافرت کند چه برسد به ایران این عایدی دشمنی و رصد امریکایی ها شده در ۸سال جنگ تحمیلی توسط صدام چه غلطی کرد که الان که ایران در اوج اقتدار امنیتی و نظامی و تسلیحاتی است بکند.خاک بر سر ترامپ که لیاقت ندارد که برای کشور و ملتش دوستی و صلح بخرد و مدام تنش و کشتن سربازان امریکایی را در سراسر جهان تامین کرده

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری