کد خبر 327777

بن سلمان با ۱۵میلیارد دلار به دیدار عمران خان می‌رود

«محمد بن سلمان» ولیعهد عربستان سعودی با وعده کمک ۱۵ میلیارد دلاری بزودی به پاکستان سفر می کند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایرنا، یک منبع خبری عربستان سعودی، ولیعهد این کشور قرار است در سفر خود به پاکستان، چند قرارداد سرمایه گذاری نظیر ساخت پالایشگاه نفت چند میلیارد دلاری در بندر گوادر را امضا کند.

بر اساس این خبر، دو کشور در سفر اخیر هیات اقتصادی عربستان سعودی به بندر گوادر، یادداشت تفاهم (MoU) ساخت پالایشگاه نفت عربستان سعودی در این بندر را نهایی کرده اند.

بر اساس خبر این رسانه، هیات عالیرتبه عربستان سعودی به سرپرستی ین سلمان ولیعهد این کشور، در ماه «فوریه» به پاکستان سفر کرده و ولیعهد سعودی در این سفر علاوه بر دیدار با سران پاکستانی از بسته حمایتی ۱۵ میلیارد دلاری کشورش برای پاکستان نیز رونمایی می کند.

وزیر مشاور دولت فدرال پاکستان و دبیرکل میز سرمایه گذاری این کشور(BOL) نیز در این خصوص به این رسانه گفته است:هفته گذشته اعضای هیات ۱۵ نفره عربستان سعودی با سفر به یندر گوادر، قرارداد نهایی تفاهم نامه پالایشگاه نفت آرامکو را در این منطقه نهایی کرد.

به گفته هارون شریف، قرارداد ساخت پالایشگاه نفت در گوادر از سوی شرکت آرامکو نهایی شده است و این توافق نامه در زمان مناسب امضا می شود.
وی همچنین گفته است که طی سه تا پنج سال آینده، عربستان سعودی، امارات متحده و چین ۴۰ میلیارد دلار در پاکستان سرمایه گذاری می کنند.

البته به گفته برخی رسانه ها، تاکنون نحوه سرمایه گذاری ۱۵ میلیارد دلاری عربستان در پاکستان مشخص نیست، ولی کارشناسان معتقدند که بخش زیادی از این سرمایه گذاری در حوزه پتروشیمی و نفت صورت است.
وزیر مشاور دولت فدرال پاکستان همچنین در بخش دیگری از سخنانش گفته است:یک مجتمع پتروشیمی و پالایشگاه نفت از سوی شرکت آرامکو در این کشور احداث شده و یک شرکت دیگر نیز در زمینه انرژی های تجدیدپذیر سرمایه گذاری می کند که در هر دو پروژه بین ۶ تا ۱۰ میلیارد دلار سرمایه گذاری می شود.

بپیش از این نیز، عربستان سعودی دو میلیارد دلار کمک مالی به حساب بانک مرکزی پاکستان واریز کرد و قرار است یک میلیارد دلار دیگر نیز بزودی واریز شود.
«محمد بن زاید آل نهیان» ولیعهد امارات متحده عربی نیز هفته جاری به پاکستان سفر کرد و پیش از سفر وی، رسانه ها اعلام کردند که بسته کمک این کشور به پاکستان به مبلغ ۶.۲ میلیارد دلار نیز نهایی شده است.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر