کد خبر 326887

محمود عباس: معامله قرن تمام شد

رئیس تشکیلات خودگردان مصر در دیدار با خبرنگاران و نویسندگان مصری در قاهره تأکید کرد معامله قرن از نظر او کنار زده شده است.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از فارس، ‌«محمود عباس» رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین که به مصر رفته، ‌اعلام کرد پس از آنکه آمریکا، قدس را به عنوان پایتخت فلسطین اشغالی معرفی کرده دیگر چیزی وجود ندارد که بتوان بر سر آن مذاکره کرد.

بر اساس گزارش شبکه «المیادین»، عباس در ادامه مدعی شد، پس از این اقدام آمریکا در سال 2018 ارتباط تشکیلات خودگردان با تمام مسئولان آمریکایی قطع شده است.

علی‌رغم تأکیدهای مکرر تشکیلات خودگردان مبنی بر قطع ارتباط با آمریکا پس از شناسایی قدس به عنوان پایتخت فلسطین اشغالی و نیز انتقال سفارت این کشور به قدس، گزارش‌های رسانه‌های اسرائیلی خلاف این را نشان می‌دهد.

به گفته گزارش‌های اسرائیلی، چندین دیدار میان مسئولان فلسطینی مانند «صائب عریقات» عضو ارشد مذاکره‌کننده فتح و «ماجد فرج» رئیس اطلاعات تشکیلات خودگردان با مقامات آمریکایی انجام شده است .

محمود عباس طی دیدار خود با تعدادی از نویسندگان و مفکران و خبرنگاران مصری ادامه داد «معامله قرن» تمام شد و دیگر چیزی برای مذاکره وجود ندارد.

وی تأکید کرد حل مسأله فلسطین از سه مسیر سیاسی، اقتصادی و امنیتی می‌گذرد و نمی‌توان فقط یک مسیر را بدون مسیرهای دیگر پذیرفت.

عباس در ادامه گفت: مسأله فلسطین به دلیل وجود سه طرف یعنی آمریکا، اسرائیل و حماس از مشکلات بسیار و سخت در رنج است اما تشکیلات خودگردان تسلیم نخواهد شد حتی اگر موضوع به لغو پیمان اسلو برسد.

معامله قرن یا توافق نهایی، طرحی به پیشنهاد دولت آمریکا و رژیم صهیونیستی و حمایت عربستان، برای پایان منازعه «اسرائیل» با فلسطین و مقدمه‌ای برای عادی‌سازی روابط عربی اسرائیلی است. در این طرح و مذاکرات بعدی، مسئله آوارگان با «وطن جایگزین» در خارج از فلسطین اشغالی حل و «حق بازگشت» آوارگان فلسطینی به کشورشان برای همیشه لغو می‌شود.

همچنین بر اساس طرح مذکور، دولت فلسطین در نوار غزه و صرفا در مناطق الف و ب و بخش‌هایی از منطقه ج کرانه باختری تشکیل و وضعیت نهایی قدس و بازگشت آوارگان به مذاکرات بعدی موکول می‌شود و در گام آخر، مذکرات «صلح» میان رژیم صهیونیستی و کشورهای عربی به رهبری عربستان سعودی آغاز می‌شود.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر