کد خبر 325216

مجوز صادرات برنج آمریکا به چین صادر شد

گمرک چین روز شنبه با انتشار بیانیه ای از صدور مجوز این کشور برای واردات برنج از آمریکا خبر داد اقدامی که تحلیلگران، آن را نشانه اراده چین برای یخ شدن تنش های تجاری دو کشور همزمان با آغاز سال جدید میلادی می دانند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایرنا، این تصمیم با توجه به اصلاح قوانین و مقررات جدید چین و بر اساس پروتکل ویژه 'گیاهان دارویی' که با همکاری دو کشور تنظیم شد اتخاذ شده است.

چین واردات برنج از کشورهای دیگر را از سال 2001 میلادی همزمان با پیوستن به سازمان تجارت جهانی مجاز کرده بود اما نبود پروتکل ویژه 'گیاهان دارویی' میان چین و آمریکا، تا کنون امکان صادرات برنج به این کشور را غیر ممکن کرده بود.

با این حال پکن قصد دارد در سال آینده میلادی با وجود تنش های تجاری با آمریکا، تعرفه واردات و صادرات برخی از اقلام غذایی را در راستای تضمین تامین مواد خام و افزایش محموله های خارجی حذف کند و صدور مجوز واردات برنج آمریکا هم به این دلیل است.

این کشور در نظر دارد تعرفه برخی اقلام صادراتی و وارداتی از جمله تعرفه بیش از 700 قلم کالاهای وارداتی را از اول ژانویه 2019 کاهش و تعرفه مواد اولیه برخی اقلام دارویی را نیز به طور کامل حذف کند.

روابط اقتصادی چین و آمریکا در سال 2018 میلادی روابط خوب و مناسبی نبود و همین موضوع باعث تا کارشناسان از تنش های ایجاد شده میان دو کشور در بعد اقتصادی با عنوان 'جنگ تجاری' یاد کنند.

جنگ تجاری پکن و واشنگتن از وقتی آغاز شد که ترامپ از مازاد تجاری 375 میلیارد دلاری چین به خشم آمد و در اولین مرحله برای کاستن از این مازاد تجاری، 50 میلیارد دلار کالاهای وارداتی از چین را مشمول 25 درصد تعرفه کرد.

نهایتا دولت آمریکا تعرفه ها را افزایش داد و بر 250 میلیارد دلار کالای چینی تعرفه بین 10 تا 25 درصد وضع کرد اما اعلام کرد در آینده ممکن است در صورت تشدید رویارویی تجاری، 275 میلیارد دلار دیگر از این کالاها را مورد تعرفه قرار دهد.

چین هم در واکنش به این اقدام 110 میلیارد دلار از کالاهای آمریکایی را تحت تعرفه 5 تا 10 درصدی و در پاره ای موارد بین 25 تا 40 درصد قرار داد.

در نهایت در پایان سال جاری میلادی سران دو کشور برای 90 روز آتش بس اعلام کردند ترامپ تهدید کرده است اگر طرفین در این مدت به توافق دایمی نرسند سایر کالاهای چینی نیز مزه تعرفه را خواهند چشید و تعرفه بر روی کالاهای قبلی هم افزایش خواهد یافت.

قرار است طرفین در این مدت چندین دور از گفت و گوهای تجاری و اقتصادی را برگزار کنند بر این اساس اگر توافقی حاصل نشود این آتش بس موقتی، دیگر تمدید نخواهد شد و سال 2019 میلادی شاهد رویارویی جدی تر اقتصادی و تجاری چین و آمریکا خواهیم بود.

کارشناسان می گویند کاهش یا لغو تعرفه ها توسط چین بر روی کالاهای مختلف، راهبردی از سوی پکن برای مقابله با یکجانبه گرایی تجاری آمریکا است که جنگ سختی را علیه چین آغاز کرده است.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر