کد خبر 325138

با حذف دلار؛

تجارت پاکستان و چین با پول ملی آغاز شد

پاکستان و چین تلاش های خود را برای کاهش وابستگی به دلار تقویت کرده و تجارت دوجانبه خود را با پول ملی آغاز کردند.

به گزارش رسانه های پاکستان، تجارت دوجانبه بین پاکستان و چین با توجه به تلاش طرفین برای کاهش انحصار دلار موفقیت قابل توجهی ارزیابی شده و دو کشور، تجارت با پول ملی را به صورت رسمی آغاز کردند.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایرنا، منابع خبری در وزارت بازرگانی پاکستان اعلام کردند که دو کشور از چندی پیش تلاش های خود برای کاهش انحصار و وابستگی به دلار را آغاز کرده بودند.

بر این اساس، یک شرکت خصوصی پاکستان برای واردات تجهیزات مورد نیاز خود از چین، 327 میلیون یوان پرداخت کرده است.

این منابع مدعی شدند که دولت چین با ارائه 20 میلیارد یوان اعتبار به پاکستان موافقت کرده است، از این پس اسلام آباد می تواند تا سقف 20 میلیارد یوان از چین کالا وارد کرده و پول آن را به واحد پولی چین بپردازد.

منابع افزودند:این حجم برای برآوردن تمامی نیازمندی های پاکستان کافی است.

در سفر اخیر «عمران خان» نخست وزیر پاکستان به پکن، مقام های دو کشور بر آغاز تجارت به واحدهای پول محلی توافق کرده بودند و اسلام و آباد و پکن در بیانیه ای مشترک در پایان نشست هیات های دو کشور از تجارت دو جانبه با ارز محلی به جای دلار آمریکا خبر دادند.

پس از دیدار هیات های عالیرتبه چین و پاکستان به ریاست «عمران خان» و «لی ککیانگ» نخست وزیران دو کشور، طرفین بیانیه ای مشترکی را در پایان نشست صادر کردند.

در آن بیانیه با توافق برای سرمایه گذاری مشترک در جهت همکاری های استراتژیک چین و پاکستان، طرفین با ترسیم چشم انداز آینده همکاری های مشترک بر انجام اقدام ها برای نزدیک کردن بیشتر جوامع دو کشور به یکدیگر نیز تاکید کردند.

در بیانیه یادشده همچنین از حمایت های چین برای برون رفت پاکستان از بحران اقتصادی جاری در این کشور قدردانی شد.

بر این اساس، طرفین ضمن اظهار اطمینان از پیشرفت در طرح های مربوط به کریدور اقتصادی چین -پاکستان از عزم راسخ دو کشور برای پیشبرد هرچه بهتر تمام برنامه های مربوط به این کریدور اقتصادی خبر دادند.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر