کد خبر 324957

مذاکرات نظامی روس‌ها در تهران

هیات عالی رتبه نظامی روسیه در این هفته به تهران سفر کرد و در راستای تقویت همکاری‌ها ضمن دیدار با فرماندهان ارشد نظامی ایران پیرامون مسائل منطقه، مقابله با تروریسم و توسعه همکاری‌های نظامی دو کشور به مذاکره پرداخت.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایرنا، این هیات بلند پایه که ریاست آن را معاون ستادکل نیروهای مسلح روسیه برعهده دارد، روز دوشنبه، سوم دی ماه در دومین کمیسیون مشترک نظامی جمهوری اسلامی ایران و فدراسیون روسیه شرکت کردند.
در این اجلاس که ریاست آن برعهده سردار «قدیر نظامی» معاون بین‌الملل ستاد نیروهای مسلح ایران و ژنرال «ایگور اوسیپوف» معاون رئیس ستاد کل نیروهای مسلح روسیه بود، دو طرف ضمن مشورت و گفت‌‌وگوهای تخصصی در مورد زمینه‌های همکاری نظامی بین نیروهای مسلح دو کشور، برنامه‌های همکاری‌ها برای سال 2019 را به تصویب رساندند.
توسعه اقدامات مشترک علیه تروریسم از موضوعات اصلی اجلاس دوم کمیسیون مشترک نظامی ایران و روسیه در تهران بود.

**موفقیت نیروهای مسلح ایران و روسیه در مقابله با تروریسم
این هیات نظامی روس روز سه‌شنبه در دومین روز حضور خود در تهران به همراه سفیر روسیه، با سردار سرلشگر «محمد باقری» رئیس ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران دیدار و گفت‌وگو کردند.
سرلشگر باقری در این دیدار با اشاره به شرایط بسیار حساس کنونی منطقه و جهان و ضرورت ایجاد پیوندهای همگرایی بین نیروهای مسلح ایران و روسیه علیه تروریسم، گفت: موفقیت نیروهای مسلح دو کشور در فرایند مقابله با تروریسم در سوریه و شکست تروریست‌های تکفیری و حامیان آنها در منطقه، بیانگر عزم و ظرفیت‌های ایران و روسیه برای مقابله با تهدیدات موجود است.
رئیس ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران تاکید کرد: ظرفیت‌های ژئوپلیتیکی و ژئواستراتژیکی ایران و روسیه ایجاب می‌کند نیروهای مسلح دو کشور با نگاهی بلندمدت، حوزه‌های همکاری فیمابین را تدوین و توسعه دهند و در چارچوب توافقات کمیسیون مشترک نظامی، آنها را مدیریت و برنامه‌ریزی کنند.
ژنرال اوسیپوف در این دیدار با اشاره به روابط تاریخی ایران و روسیه، زمینه‌های فراوان موجود برای همکاری دو کشور را مورد تاکید قرار داد.

**توسعه همکاری های دریایی ایران و روسیه
معاون رئیس ستادکل نیروهای مسلح روسیه در این روز همچنین دیداری نیز با فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران داشت که در آن بر توسعه همکاری‌های دریایی بین دو کشور مورد بحث و گفت‌وگو قرار گرفت.
دریادار «حسین خانزادی» پس از این دیدار در جمع خبرنگاران گفت: ما به دنبال شتاب دادن و توسعه همکاری‌ها در دو حوزه ژئوپلیتیکی دریای خزر و ناوگان جنوب هستیم؛ محور مذاکرات با مقام روس براساس تعاملات در دریا در حوزه‌های عملیاتی، فنی، آموزشی، تبادل ناوگروه‌ها و برگزاری رزمایش‌های تاکتیکی و رزمایش مقابله با دزدی دریایی در دریای جنوب بود.
وی همچنین به توانایی‌های جمهوری اسلامی ایران در زمینه ساخت زیر دریایی اشاره کرد و گفت: در این زمینه با روسیه نیز گفت‌وگوهایی خواهیم داشت.

**تاکید بر مقابله با تروریسم
هیات نظامی روسیه با سردار دریادار «علی فدوی» معاون هماهنگ‌کننده سپاه پاسداران در ستاد فرماندهی سپاه دیدار داشت که در این دیدار، دو طرف بر اهمیت همکاری‌های دو کشور در زمینه‌های مختلف دفاعی و مقابله با تروریسم تاکید کردند.
سردار فدوی و و ژنرال اوسیپوف با برشماری پیامدها و دستاوردهای همکاری ایران و روسیه در جبهه مقاومت و مشارکت در مقابله با تروریسم و تهدیدات منطقه ای به عنوان یکی از عرصه‌های همکاری، پیرامون ارتقای همکاری‌ها در زمینه‌های امنیتی، صنعتی، تحقیقاتی و آموزشی تبادل‌نظر کردند.
طرفین در این دیدار، شکست تروریسم تکفیری در سوریه را محصول مشارکت راهبردی نیروهای مسلح دو کشور در کمک به جبهه مقاومت، پاسخ به درخواست دولت سوریه و مدیریت و هدایت مشترک صحنه‌های نبرد توصیف کردند.

**تامین امنیت منطقه در سایه همکاری ایران و روسیه
ژنرال اوسیپوف همچنین در ادامه سفر خود به تهران با سردار سرتیپ «قاسم تقی زاده» جانشین وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح دیدار و پیرامون آخرین وضعیت همکاری‌های دفاعی دو کشور، تحولات منطقه‌ای و بین‌المللی گفت‌وگو کرد.
اوسیپوف در این دیدار با ابراز خرسندی از برگزاری دومین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری‌های نظامی و ارائه گزارشی از همکاری‌های نظامی دو جانبه تهران- مسکو در زمینه‌های مختلف، توسعه، تعمیق و تحکیم روابط سازنده میان نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران و فدراسیون روسیه را عامل مهمی برای تامین امنیت در منطقه و جهان دانست.
وی در ادامه افزود: در سایه همکاری‌های نظامی پر حجم و تعامل پر قدرت دو کشور در سوریه، امکان تامین امنیت و ثبات در منطقه و جهان وجود دارد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر