کد خبر 324749

رشد اقتصادی همه کشورهای جهان در حال کاهش است

شرایط اقتصادی جهان در مقایسه با سال گذشته که همه چیز به‌خوبی پیش می‌رفت دچار تغییرات اساسی شده است.

به گزارش واشنگتن پست، بخش مسکن در آمریکا وارد رکود شده است، کارخانه‌های آلمانی در حال تعدیل نیرو هستند و در چین رشد بخش خرده‌فروشی به پایین ترین سطح خود در طی ۱۵ سال اخیر رسیده است. توقف ناگهانی روند رو به رشد اقتصاد جهانی منجر به ریزش بازارهای سهام نیز شده است تا جایی که بورس وال‌استریت در ماه دسامبر ۲۰ درصد ریزش داشته است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایسنا، تورستون اسلوک، کارشناس اقتصاد بین الملل در "دویچه بانک" آلمان گفت: قبل از امسال همه چیز در همه جا خوب بود اما اکنون هیچ جا اوضاع خوب نیست. طی یک ماه اخیر، رشد اقتصادی آمریکا، چین، ژاپن و اتحادیه اروپا به کمتر از حد انتظار تحلیل‌گران رسیده است. طبق نظرسنجی صورت گرفته توسط موسسه "ریل پلتیکس" ۵۵ درصد آمریکائی ها معتقدند اقتصاد این کشور در مسیر درستی قرار ندارد.

پتر هارل، کارشناس اقتصادی در مرکز "نیو امریکن سکیوریتی" گفت: اگر این روند ادامه یابد، شاهد چندپاره شدن جامعه خواهیم بود. مردم آمریکا نسبت به اوضاع بازارهای مالی و کند شدن رشد اقتصادی نگران‌اند و وضعیت مشابهی در چین نیز برقرار است.

به گفته موسسه "سیتی گروپ" احتمالا چهار میلیون نفر در چین به دلیل جنگ تجاری با آمریکا شغل خود را از دست خواهند داد. لویی لی گانگ، اقتصاددان این موسسه معتقد است ادامه جنگ تجاری باعث از دست رفتن مزیت رقابتی چین در حوزه نیروی کار ارزان و ارزش افزوده بالا خواهد شد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر