کد خبر 324290

آمریکا خواستار ورود نیروهای عراقی به سوریه شد

منابع خبری از درخواست واشنگتن برای اعزام نیروهای عراقی به سوریه به منظور پر کردن جای خالی نیروهای آمریکایی بعد از خروج از سوریه خبر دادند.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از فارس، برخی منابع خبری مدعی شدند که آمریکا از عراق درخواست کرده تا نیروهای خود را به عراق اعزام کنند تا جالی خالی نظامیان آمریکایی را پس از ترک سوریه، پر کنند.

اسکای نیوز مدعی شد که «مایک پامپئو» وزیر خارجه آمریکا در تماس تلفنی اخیر خود با «برهم صالح» رئیس‌جمهور عراق و «عادل عبدالمهدی» نخست‌وزیر این کشور خواستار ورود نیروهای عراقی به مسافت ۷۰ کیلومتر در داخل خاک سوریه پس از خروج نیروهای آمریکایی شد.

وزیر خارجه آمریکا جمعه گذشته در تماس تلفنی با نخست وزیر عراق، جزئیات مربوط به خروج نیروهای آمریکایی از سوریه را تشریح و تاکید کرد که واشنگتن به تعهدات خود در زمینه مبارزه با داعش و تروریسم در عراق و دیگر مناطق پایبند است.

عبدالمهدی نیز به وزیر خارجه آمریکا گفته بود که پیشرفت وضعیت امنیتی در سوریه و رسیدن به مرحله راه‌حل سیاسی، ارتباط مستقیمی با امنیت عراق و ثبات منطقه دارد.

«برهم صالح» رئیس جمهور عراق و «مایک پامپئو»، وزیر امور خارجه ایالات متحده آمریکا نیز شنبه شب گذشته به صورت تلفنی با یکدیگر گفت‌وگو کرده بودند.

رئیس جمهوری عراق در مورد تصمیم آمریکا در خصوص خارج کردن نیروهای خود از سوریه نیز گفت که این تصمیم باید به تحقق صلح مبتنی بر احترام به حقوق سوری‌ها و تصمیمات آن‌ها در آینده کمک کند نه اینکه باعث آغاز مرحله‌ جدیدی از درگیری‌ها و مداخلات در این کشور شود.

صالح همچنین بر ضروت مراعات حال و شرایط عراق تاکید کرد و گفت که نباید بار تنش‌های منطقه‌ای و بین‌المللی بر دوش عراقی‌ها تحمیل شود.

ایالات متحده آمریکا چهارشنبه هفته گذشته اعلام کرده بود که ۲۰۰۰ نیروی نظامی خود را در بازه زمانی ۶ ماهه از سوریه خارج خواهد کرد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر