کد خبر 324285

انحلال پارلمان اسراییل برای معامله قرن

یک مقام کاخ سفید روز دوشنبه تأیید کرده انحلال پارلمان رژیم صهیونیستی در زمان اعلام «توافق صلح خاورمیانه» یا «معامله قرن» نقش دارد.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از فارس، یک مقام کاخ سفید روز دوشنبه تأیید کرده تصمیم رژیم صهیونیستی برای انحلال پارلمان و برگزاری انتخابات زودهنگام در آوریل سال 2019 بر زمان‌بندی اعلام «معامله قرن» تأثیر خواهد داشت.

روزنامه صهیونیستی «هاآرتص» به نقل از یک مقام کاخ سفید که اشاره‌ای به نام او نشده نوشته تصمیم اسرائیل برای برگزاری انتخابات زودهنگام «یکی از عوامل زیادی است که ما در ارزیابی مربوط به انتشار طرح صلح خاورمیانه آن را در نظر می‌گیریم.»

معامله قرن یا توافق نهایی، طرحی به پیشنهاد دولت آمریکا و رژیم صهیونیستی و حمایت عربستان، برای پایان منازعه اسرائیل با فلسطین و مقدمه‌ای برای عادی‌سازی روابط عربی-اسرائیلی است.

در این طرح و مذاکرات بعدی، مسئله آوارگان با «وطن جایگزین» در خارج از فلسطین اشغالی حل و «حق بازگشت» آوارگان فلسطینی به کشورشان برای همیشه لغو می‌شود.

بر اساس این طرح دولت فلسطین در نوار غزه و صرفا در مناطق «الف» و «ب» و بخش‌هایی از منطقه «ج» کرانه باختری تشکیل و وضعیت نهایی قدس و بازگشت آوارگان به مذاکرات بعدی موکول می‌شود و در گام آخر، مذکرات «صلح» میان رژیم صهیونیستی و کشورهای عربی به رهبری عربستان سعودی آغاز می‌شود.

«دونالد ترامپ»، رئیس‌‌جمهور آمریکا ماه گذشته اعلام کرد که دولت او قصد دارد ژانویه سال 2019 (دی-بهمن‌ماه) از این طرح رونمایی کند. 

طبق گفته مقام کاخ سفید، اما، تحولات جدید در فلسطین اشغالی باعث شده کاخ سفید در ارزیابی‌هایش برای رونمایی از این توافق تجدید نظر کند. 

سران ائتلاف کابینه رژیم صهیونیستی در پایان نشست امروز، دوشنبه نتوانستند بر سر حفظ ائتلاف کابینه فعلی نتانیاهو به توافق برسند.

رسانه‌های صهیونیستی گزارش دادند که درپی این عدم توافق، کابینه و پارلمان این رژیم منحل شده و انتخابات پارلمانی زودهنگام در ماه آوریل سال ۲۰۱۹ (اواسط فروردین ۱۳۹۸) برگزار می‌شود.

پیش از این کارشناسان و تحلیلگران صهیونیست پیش‌بینی کرده بودند این مسئله باعث خواهد شد دولت آمریکا نتواند از طرح «معامله قرن» در بازه زمانی 4 تا 8 هفته پیش از انتخابات زودهنگام رژیم صهیونیستی رونمایی کند.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر