کد خبر 323851

تعطیلی دولت آمریکا ۳۸۰هزار کارمند را بیکار کرد

تعطیلی نسبی دولت آمریکا ۱۵درصد از نیروی کار فدرال را تحت تأثیر قرار می‌دهد ولی برخی آژانس‌ها و وزارتخانه‌ها مثل وزارت دفاع و خدمات پستی تأمین بودجه شده‌اند.

به گزارش رویترز، به‌دنبال هفته‌ها گفتگو بین دونالد ترامپ و رهبران کنگره، بخش‌هایی از دولت آمریکا در روز شنبه پس از این‌که مذاکره کنندگان در مورد بودجه دولت به بن‌بست رسیدند، تعطیل شد.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از تسنیم، مشکل بر سر تأمین مالی دیواری بود که قرار است در طول مرز جنوبی آمریکا با مکزیک کشیده شود. مجلس نمایندگان لایحه‌ای مصوب کرد که شامل 5 میلیارد دلار مورد درخواست ترامپ برای ساخت دیوار می‌شد ولی سنا بودجه بسیار کمتری برای امنیت مرزها تخصیص داد.

تعطیلی نسبی دولت آمریکا 15 درصد از نیروی کار فدرال را تحت تأثیر قرار می‌دهد، ولی اکثریت آژانس‌ها و وزارتخانه‌ها مثل وزارت دفاع و خدمات پستی تأمین بودجه شده‌اند.

800 هزار کارمند وزارت امنیت داخلی، حمل‌ونقل،... تحت تأثیر این تعطیلی قرار گرفته‌اند.

طبق اطلاعات فدراسیون کارمندان دولت، 420 هزار نفر که کارشان به‌نظر ضروری می‌رسید باید بدون دستمزد کار کنند، در حالی که 380 هزار نفر دیگر اصلاً کاری ندارند.

مقامات دولت ترامپ می‌گویند تمام کسانی که بدون حقوق کار می‌کنند به‌محض رسیدن به توافق دستمزد خود را دریافت خواهند کرد.

در اینجا اتفاقاتی را که در برخی آژانس‌ها و وزارتخانه‌های تحت تأثیر تعطیلی دولت می‌افتد آورده‌ایم:

وزارت امنیت داخلی  

این وزارتخانه بر گمرک و حفاظت مرزی، مهاجرت و اجرای عوارض، سازمان ایمنی حمل‌ونقل، گارد ساحلی و سرویس مخفی نظارت می‌کند و تحت تأثیر تعطیلی دولت قرار گرفته است.

ولی اکثر کارکنان این آژانسها باید سر کار باشند و تا تصویب لایحه بودجه دولت بدون حقوق کار کنند.

وزارت مسکن و توسعه شهری

از 1500 کارمند این وزارتخانه تنها 343 نفر بر سر کار می‌مانند. حدود هزار نفر دیگر ممکن است به کارهای خاص دیگری گمارده شوند که تا تصویب لایحه بودجه دستمزدی دریافت نخواهند کرد.

این وزارتخانه که مسئول برخی وام‌های مسکن است اعلام کرد در طرح اضطراری خود، تعطیلی دولت تأثیر قابل توجهی بر بازار مسکن نخواهد گذاشت ولی اضافه کرد که «یک تعطیلی طولانی‌مدت باعث کاهش فروش خانه و کسادی بازار خواهد شد».

وزارت کشور

سرویس پارک ملی زیر نظر وزارت کشور حداقل کارکنان را دارد. طبق طرح اضطراری این وزارتخانه، هیچ پارک ملی باز نخواهد بود و به بازدید کنندگان سرویس‌دهی نمی‌کند، مثل سرویس‌های بهداشتی، جمع‌آوری زباله و... .

وزارت حمل‌ونقل

از 55 هزار کارمند این وزارتخانه 20400 نفر مرخص می‌شوند. این تعداد شامل کارکنان وزارت هوانوردی فدرال نمی‌شود که در آن 242 هزار نفر بر سر کار خواهند ماند یا وزارت آزادراه‌های فدرال که تمام 2700 کارمند آن از منابع دیگر تأمین مالی می‌شوند.

دفتر کنترل ترافیک هوایی، بازرسی‌های امنیتی و رسیدگی به تصادفات ادامه می‌یابد ولی قانون‌گذاری بازجویی و بازرسی‌ها متوقف می‌شوند.

دفتر اجرایی رئیس‌جمهور

تقریباً 1100 نفر از 1800 کارمند این دفتر مرخص می‌شوند که شامل اکثر کارکنان مدیریت و بودجه هم می‌شود که به رئیس جمهور کمک می‌کند اهداف بودجه و سیاست خود را اجرایی کند.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

  • ناشناس
    ۰ ۰

    عالی