کد خبر 322994

بازداشت سومین کانادایی در چین

یک رسانه کانادایی به نقل از وزارت خارجه این کشور امروز چهارشنبه خبر داد که به دنبال تنش‌ها بر سر بازداشت مدیر ارشد شرکت «هوآوی»، چین سومین تبعه کانادایی را هم بازداشت کرده است.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از فارس،به دنبال بازداشت مدیر ارشد مالی شرکت «هوآوی» چین در کانادا ، امروز چهارشنبه رسانه‌های کانادایی از بازداشت سومین تبعه این کشور در چین طی هفته‌های اخیر خبر دادند.

پایگاه «نشنال پُست» کانادا روز چهارشنبه از بازداشت سومین شهروند این کشور در چین خبر داد، بازداشتی که در ادامه تنش‌ها بین دو کشور بعد از دستگیری «منگ وانژو» مدیر ارشد شرکت «هوآوی» و دختر بنیانگذار این شرکت به درخواست واشنگتن و به اتهام نقض تحریم‌های آمریکا صورت گرفته است.

بنا بر گزارش این رسانه، یک سخنگوی وزارت خارجه کانادا اعلام کرده که این وزارتخانه از بازداشت سومین شهروند این کشور در چین اطلاع دارد.

این سخنگوی وزارت خارجه کانادا ضمن تایید خبر بازداشت این شهروند کانادایی، به جزئیات بیشتری درباره او اشاره‌ای نکرده است.

«هوآ چونینگ» سخنگوی وزارت خارجه چین، درپاسخ به سوال خبرنگاران درباره خبر بازداشت سومین تبعه کانادا اظهار بی‌اطلاعی کرد.

کانادا ۱۵ آذرماه بنا به درخواست مقام‌های آمریکایی، منگ وانژو مدیر ارشد شرکت فناوری «هوآوی» را دستگیر کرد. واشنگتن او را به نقض تحریم‌های ایران متهم کرده‌ اما چین اعلام کرده که طرف‌های کانادایی و آمریکایی هیچ سند و مدرکی درباره ادعای خود به پکن ارائه نداده‌اند.

به دنبال بازداشت او، مقام‌های پکن به کانادا درباره لزوم آزادی فوری این مدیر شرکت هوآوی فشار آورده و به اوتاوا درباره عواقب ادامه بازداشت او هشدارهای جدی داده‌اند.

هفته گذشته، رسانه‌ها از بازداشت دو شهروند کانادایی در چین خبر دادند؛ اتباعی که یکی دیپلمات سابق و دیگری کارآفرین بوده است.

مقام‌های کانادایی بعد از آغاز محاکمه «منگ وانژو» در این کشور، او را به قید وثیقه آزاد کردند اما محدودیت‌هایی از قبیل بستن پابندهای الکترونیکی علیه وی اجرا کردند.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر