کد خبر 322838

توافق ۳جانبه بر سر اولین نشست کمیته قانون اساسی سوریه

وزرای خارجه جمهوری اسلامی ایران، فدراسیون روسیه و جمهوری ترکیه در پایان نشست مشترک امروز خود بر تشکیل اولین نشست کمیته قانون اساسی سوریه در اوایل سال آینده میلادی توافق کردند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از تسنیم ، نشست مشترک وزرای خارجه ایران، روسیه و ترکیه - کشورهای ضامن روند آستانه برای حل بحران سوریه - که امروز در ژنو برگزار با صدور بیانیه مشترکی به کار خود پایان داد.

در این نشست علاوه بر محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان و همتایان روس و ترکیه‌ای، استفان دی‌میستورا نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در سوریه نیز حضور داشت.

متن بیانیه مشترک این نشست به شرح زیر است:

(ژنو، 18 دسامبر 2018)

وزرای خارجه جمهوری اسلامی ایران، فدراسیون روسیه و جمهوری ترکیه به عنوان ضامنین فرمت آستانه، نشستی سه جانبه و مشورتی را با آقای استفان دمیستورا فرستاده ویژه دبیرکل سازمان ملل در امور سوریه در ژنو مورخ 18 دسامبر 2018 برگزار کردند.

وزراء:

  1. نتایج مثبت رایزنی هایشان با طرفهای سوری درباره ترکیب کمیته قانون اساسی را ارایه نمودند.
  2. اراده خود را برای تسهیل آغاز به کار کمیته قانون اساسی از طریق تشریح اصول کلی و راهبردی آن بواسطه تعامل با طرفهای سوری و نماینده دبیرکل سازمان ملل در امور سوریه مورد تاکید مجدد قرار دادند، که بر مبنای آن یک آیین کار به منظور تضمین فعالیت موثر و پایدار کمیته تدوین خواهد شد. فعالیت کمیته قانون اساسی باید در فضایی همراه با مصالحه و مشارکت سازنده با هدف دسترسی به توافق کلی میان اعضای آن صورت پذیرد، به نحوی که نتایج آن بتواند حداکثر حمایت ممکن مردم سوریه را کسب کند.
  3. توافق نمودند برای تشکیل اولین نشست کمیته قانون اساسی در اوایل سال آینده میلادی در ژنو تلاش کنند.
  4. بر این باور تصریح کردند که این گامها به آغاز یک فرایند سیاسی پایدار و ماندگار سوری - سوری با تسهیل سازمان ملل در راستای تصمیمات کنگره گفتگوی ملی سوریه در سوچی و قطعنامه 2254 شورای امنیت منجر خواهد شد.
  5. تعهد قوی خود را نسبت به حاکمیت، استقلال،‌ وحدت و تمامیت ارضی جمهوری عربی سوریه مورد تاکید مجدد قرار داده و تصدیق کردند که این اصول باید توسط همه طرفها مورد احترام قرار گیرد.

ژنو، 18 دسامبر 2018

بیشتر بخوانید
ارسال نظر