کد خبر 320548

ارزش یوآن در برابر دلار ضعیف‌تر هم می‌شود

۶۰ درصد از استراتژیست‌های ارزهای خارجی که در نظرسنجی رویترز شرکت کرده‌اند معتقدند یوآن چین ظرف ۶ ماه آینده از نرخ برابری ۷ هم ضعیف‌تر خواهد شد.

به گزارش رویترز، ۶۰ درصد از استراتژیست‌های ارزهای خارجی که در نظرسنجی رویترز شرکت کرده‌اند معتقدند یوآن چین ظرف ۶ ماه آینده از نرخ برابری ۷ هم ضعیف‌تر خواهد شد. آنها همچنین معتقدند که در سال ۲۰۱۹ مقامات به کنترل نرخ ارز ادامه خواهند داد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از مهر، یوآن که امسال بیش از ۵ درصد سقوط کرده است، روز سه‌شنبه هفته گذشته، به دنبال توافق واشنگتن و پکن برای توقف ۹۰ روزه خصومت‌های تجاری، در برابر دلار تا نرخ برابری ۶.۸۳۰۸ تقویت شد، که این بالاترین نرخ ۲.۵ ماهه آن بود.

اما خیلی زود و قبل از پایان این دوره ۹۰ روزه، تردیدها در مورد به نتیجه رسیدن دوکشور و توافق بر سر راه حلی برای کنار گذاشتن اختلافات تجاری، افزایش یافته است.

به علاوه چشم‌انداز اقتصادی ضعیف و تسهیل بیشتر سیاست‌های بانک مرکزی چین، به یوآن فشار وارد خواهد کرد تاجهش ۱ درصدی این هفته خود را از دست بدهد.

طبق پیش‌بینی بیش از ۵۰ استراتژیست ارز خارجی، که در نظرسنجی رویترز، که پس از اجلاس G۲۰ انجام شد، شرکت کردند، نرخ برابری یوآن با دلار، تا آخر ماه می، با ۱.۵ درصد سقوط به ۶.۹۸ و سپس در ادامه سال با اندکی رشد به نرخ ۶.۹۵ خواهد رسید. این ضعیف‌ترین پیش‌بینی‌ است که از جولای ۲۰۱۷ تا کنون برای نرخ یوآن انجام شده بود. یوآن در پایان معاملات هفته گذشته ، در نرخ برابری ۶.۸۷۳۳ بسته شد.

از ۲۸ استراتژیستی که به سوالات اضافی رویترز پاسخ دادند، ۱۷ نفر پیش‌بینی کردند که ظرف ۶ ماه آینده، یوآن از نرخ برابری ۷ هم ضعیف‌تر خواهد شد و ۴ نفر پیش‌بینی کردند این اتفاق ظرف ۱ سال رخ دهد. فقط ۳ نفر گفتند که این اتفاق بیش از ۱ سال به طول می‌انجامد.

باقی ۴ پاسخ‌دهنده رویترز پیش‌بینی کردند که این ارز نیمه‌سیال هرگز از آستانه نرخ برابری ۷، که از بحران اقتصادی جهان تاکنون به آن نرسیده است، عبور نخواهد کرد، چراکه همیشه این انتظار وجود دارد که مقامات چین مداخله کرده و از نرخ آن دفاع کنند.

این پیش‌بینی منفی ناشی از نگرانی‌هایی است که در مورد افزایش جریان خروجی سرمایه و کاهش ذخایر ارزی خارجی چین است. مقامات این کشور با نزدیک شدن نرخ برابری یوآن به عدد ۷، به آرامی مداخلات خود را افزایش می‌دهند.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر