کد خبر 320451

تأکید انگلیس، فرانسه و آلمان به حمایت از عراق در برابر تبعات تحریم ایران

سفرای سه کشور اروپایی در دیدار با عبدالمهدی، با اعلام التزام به برجام، تأکید کردند که از عراق در برابر تبعات تحریم ایران از سوی آمریکا حمایت خواهند کرد.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از فارس، سفرای سه کشور انگلیس، فرانسه و آلمان، بعداز ظهر امروز (شنبه) با عادل عبدالمهدی، نخست وزیر عراق دیدار کردند.

طبق بیانیه صادره از سوی دفتر عبدالمهدی، سفرای سه کشور یاد شده با اعلام تمایل کشورهای اروپایی به همکاری‌های مشترک با عراق، تأکید کردند که سیاست‌های منطقه‌ای و بین‌المللی دولت جدید بغداد که بر مبنای توازن و برقراری رابطه نزدیک با همه کشورها پایه‌ریزی شده است، با اصول اساسی کشورهای اروپایی همخوانی دارد.

آن‌ها همچنین اعلام کردند که اروپا به توافق هسته‌ای با ایران پابرجا است و عراق را در برابر تبعات تحریم‌های آمریکا علیه ایران، حمایت خواهد کرد.

سفرای سه کشور، همچنین بر قدرت راهبردی و اقتصادی عراق در سطح منطقه تأکید کردند.

نخست‌وزیر عراق نیز اعلام کرد که این کشور برای برقراری روابط نزدیک با سه کشور در سطح وسیع و در همه زمینه‌ها، اهتمام دارد و عراق در مسیر صحیحی قدم بر می‌دارد و شاهد پیشرفت مستمر است.

او گفت که تهدید داعش که از سوی دولت و مردم عراق بر طرف شد؛ فقط علیه عراق نبود بلکه تمام جهان را تهدید می‌کرد.

تأکید سه کشور اروپایی بر حمایت از عراق در برابر تبعات تحریم آمریا علیه تهران در حالی است که ایران تأمین‌کننده تقریباً نیمی از برق عراق است. دولت «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا آبان‌ماه سال جاری، هنگام بازگرداندن تحریم‌ها علیه ایران یک معافیت ۴۵ روزه برای ایران صادر کرد تا این کشور بتواند به خرید انرژی ادامه دهد.

عراق با آنکه دومین تولیدکننده نفت اوپک محسوب می‌شود برای تأمین ۴۵ درصد از برق خود به ایران وابسته است. تحریم‌های آمریکا این نوع مبادلات را در معرض خطر قرار داده است.

شبکه خبری «سی‌ان‌بی‌سی» به نقل از  یک مقام وزارت خارجه آمریکا نوشته که انتظار می‌رود دولت آمریکا به عراق اجازه دهد به مبادله با ایران ادامه دهد. علی‌رغم این، هنوز شرایط این مبادلات از سوی دولت دونالد ترامپ اعلام نشده است. 

بیشتر بخوانید
ارسال نظر