کد خبر 318412

دیوار آتش ۲۰۰۰کیلومتری در «کوئینزلند» استرالیا

منابع خبری گزارش دادند درحالیکه سیدنی بزرگترین شهر استرالیا در سیلاب غوطه ور شده، بیش از هشت هزار تن از ساکنان بخش های جنوبی ایالت کوئینزلند به دلیل آتش سوزی های گسترده مجبور به تخلیه محل زندگی خود شدند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایرنا، به دنبال گسترش آتش سوزی در بیش از بیست هزار هکتار از جنگلها و بوته زارهای ایالت کوئینزلند در شمال شرقی استرالیا، مسئولان این ایالت دستور تخلیه هزاران تن را در این مناطق صادر کردند.
براساس این گزارش شهر گراسیمر در منطقه راک هامپتون کویئنزلند مرکز اصلی آتش سوزی شناسایی شده است.طبق گزارش مسئولان محلی، هزاران آتش نشان در 130 نقطه از این منطقه، سرگرم اطفای حریق شده اند.
تاکنون دهها باب مدرسه ، مراکز آموزشی و اداری و تجاری در مناطق درگیر آتش سوزی تعطیل و مردم این منطقه تخلیه اجباری شدند.سازمان هواشناسی نیوزیلند درحالیکه تداوم بادهای سوزان را عامل گسترش آتش سوزی ها در کوئینزلند اعلام کرده، درعین حال برای سیدنی درجنوب این ایالت که درگیر سیلاب است نیز ادامه باران های سیل آسا را پیش بینی کرده است.
کوئینزلند با چهار میلیون جمعیت در شمال شرقی استرالیا، دومین ایالت بزرگ این کشور محسوب می شود و دارای جزایر گرمسیری با سواحل شنی مسطح، رودخانه، زمین‌های خشک، بیابان‌های غنی و کمربند کشاورزی و مناطق پر جمعیت شهری است.بیش از یک سوم ساکنان این ایالت مهاجران خارجی هستند.
سیدنی بزرگترین شهر استرالیا نیز از روز چهارشنبه (دیروز) درپی شدیدترین طوفان در 30 سال گذشته شاهد سیلابی گسترده است که منجر به قطع برق، هرج و مرج در خیابان ها و تعلیق پروازها در فرودگاه شد.باران سیل آسا همچنین باعث به ریختگی سازمانی در بزرگترین شهر استرالیا شد و بسیاری از خدمات حمل و نقل عمومی در زمین و آسمان از جمله بیش از 50 پرواز را لغو یا با تاخیر روبه رو ساخته است.
استرالیا در سال گذشته گرمترین فصل زمستان را داشت و در سیدنی و تعدادی از شهرهای این کشور در مورد مقابله با آتش‌سوزی‌های جنگلی و بوته‌زارها هشدار داده شد.سازمان هواشناسی استرالیا تغییرات ناگهانی و متضادآب و هوایی دراین کشور را ناشی از روند فزاینده گرمایش زمین دانسته است.
سال 2009 در جریان فاجعه‌ بارترین آتش‌سوزی جنگلی استرالیا، بیشتر از 170 تن در این ایالت جان باختند.پیش از آن نیز در سال 1983 ( 1362 شمسی ) آتش سوزی های طبیعی جان 75 تن را طی یک روز که به چهارشنبه خاکستری معروف شد، گرفته بود.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر