{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 317339

به دنبال کش و قوس‌های بسیار درباره خروج انگلیس از اتحادیه اروپا، در نشست امروز سران این اتحادیه پیش‌نویس «برگزیت» را تصویب کردند و آن را به لندن ارائه دادند.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از فارس، به دنبال نشست سران اتحادیه اروپا در بروکسل، «پیش نویس» برگزیت (خروج انگلیس از اتحادیه اروپا) به تصویب رسید.

پس از حل مخالفت اسپانیا با توافق برگزیت به دلیل اختلاف بر سر سرنوشت جبل‌الطارق،  نشست سران اتحادیه اروپا امروز یکشنبه برگزار شد و سران موافقت خود را با توافق صورت گرفته بین اتحادیه و انگلیس را تصویب کردند.

قرار است عصر یکشنبه ترزا می، نخست‌وزیر انگلیس با ژان کلود یونکر رئیس کمیسیون اروپا و دونالد توسک رئیس شورای اروپا دیدار و درباره توافق برگزیت رایزنی کنند.

با تصویب توافق برگزیت در نشست سران اتحادیه اروپا، حالا این توافق در اختیار نخست‌وزیر انگلیس قرار خواهد گرفت تا او این توافق را در پارلمان این کشور به تصویب نمایندگان برساند.

پیشتر در خبرها آمده بود که تنها 4 ماه دیگر تا زمان خروج انگلستان از اتحادیه اروپا باقی است اما با توجه به مخالفت‌های نمایندگان ارشد پارلمان این کشور با توافق کنونی برگزیت، آینده مبهمی در انتظار این توافق است.

رئیس کمیسیون اروپا، امروز در بروکسل در اظهاراتی خطاب به نمایندگان پارلمان انگلیس ابراز امیدواری کرد که آنها توافق موجود بین اتحادیه اروپا و انگلیس درباره برگزیت را تایید کنند.

همه‌پرسی درباره جدایی یا باقی ماندن انگلیس در اتحادیه اروپا سوم تیر ۱۳۹۵ برگزار شد و مجموعا ۵۱.۹ درصد از رای‌دهندگان خواستار خروج شده و ۴۸.۱ درصد از شرکت‌کنندگان هم به ماندن رأی دادند. انگلیس اولین عضو اتحادیه اروپا است که تصمیم به خروج از آن گرفت.

چند ماه بعد از همه‌پرسی برگزیت، مذاکرات از نهم فروردین ۱۳۹۶ با به جریان انداختن ماده ۵۰ معاهده لیسبون که قواعد خروج یک عضو اتحادیه اروپا را تعیین می‌کند، آغاز شد. بر اساس قوانین اتحادیه اروپا، دو سال بعد از به جریان انداختن ماده ۵۰ معاهده لیسبون، انگلیس باید از اتحادیه اروپا خارج شود، اما در صورت توافق اعضای اتحادیه، این تاریخ می‌تواند تغییر کند و ضرب‌الاجل برگزیت به تعویق بیافتد.

بعد از روز خروج یعنی ۲۹ مارس سال ۲۰۱۹ (نهم فروردین ۱۳۹۸)، ۲۱ ماه دوره گذار تعیین خواهد شد که به معنای دوره‌‌ای پیش از دوره پسابرگزیت است. در دوره گذار که تا پایان سال ۲۰۲۰ به طول خواهد انجامید، بریتانیا همچنان در اتحادیه اروپا باقی می‌ماند اما قدرتش محدودتر از قبل خواهد بود.

ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری