کد خبر 315664

رئیس جمهوری چین به کره شمالی می‌رود

شی جین پینگ رئیس جمهوری چین در حاشیه اجلاس سران سازمان همکاری‌های اقتصادی آسیا-پاسفیک (اَپک) در دیدار با مون جائه این رئیس جمهور کره جنوبی اعلام کرد که دعوت رهبر کره شمالی را برای دیدار ازاین کشور دریافت کرده و این سفر در سال آینده انجام می شود.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایرنا، رئیس جمهوری چین گفت وگوهای صریحی را با مون جائه این رئیس جمهوری کره جنوبی در بندر مورسبی پایتخت پاپواگینه نو در مورد خلع سلاح هسته ای در شبه جزیره کره داشته است.

مون همچنین از رئیس جمهوری چین برای دیدار از کره جنوبی دعوت کرد که شی با پاسخ مثبت به این درخواست احتمال داد این سفر نیز سال آینده انجام شود.

ناظران منطقه ای سفر شی به هر دو کره در یک سال را شرایط دشواری برای پکن ارزیابی می کنند اما پذیرش شی برای این سفرها حاکی از تصمیم پکن برای گسترش روابطش در شبه جزیره کره است.

رهبران چین و کره جنوبی همچنین در دیدار دوجانبه در مورد روند خلع سلاح اتمی در کره شمالی گفت وگو کرده و از تداوم این روند برای صلح و ثبات در این منطقه حمایت کردند.

مون جائه این رهبر کره جنوبی دسامبر سال 2017 به چین سفر کرده بود و با مقام های پکن دیدار داشت.

در حالی که مذاکرات خلع سلاح هسته ای میان آمریکا و کره شمالی در یک وضعیت ناپایدار پیش می رود مون درصدد است از همکاری چین به عنوان متحد اصلی کره شمالی دراین زمینه استفاده کند.

رئیس جمهوری چین همچنین درحاشیه اجلاس سران اپ با بیش از 10 نفر از سران کشورهای کوچک حوزه اقیانوس آرام دیدار و گفت وگوی جداگانه ای داشت و روابط میان پکن و این کشورها را محکم و پایدار اعلام کرد.

رهبران این کشورها دراین دیدار که در میان آنها سران کشورهای کوچک ایالات فدرال میکرونزی، پاپوآ گینه نو، ساموآ، واناتو،جزایرکوک، تونگا و فیجی حضور داشتند بر تداوم روابط استرتژیک برپایه احترام متقابل وتوسعه مشترک با پکن توافق کردند.

رئیس جمهوری چین نیز دراین دیدار پیشنهاد گسترش همکاری های کشورهای کوچک دور افتاده در اقیانوس آرام را با پکن مطرح کرد و گفت که چین از کشورهای جزیره ای منطقه در جهت توسعه اقتصاد، بهبود معیشت مردم و افزایش توانایی آنها در توسعه مستقل و پایدار، حمایت کرده است.

وی تاکید کرد که چین آماده است تا با این کشورها در روند مبادلات بین المللی در سطوح مختلف حمایت کرده و منافع هر دو طرف را در این روابط حفظ کند.

روابط اقتصادی پکن با این کشورهای کوچک که عمدتا از طریق ارائه وام های کلان برای توسعه بخش های زیر ساختی آنها انجام می شود همواره مورد انتقاد آمریکا و متحدان اصلی اش در منطقه ازجمله استرالیا و ژاپن بوده و آن را اقدامی در جهت وابستگی این کشورها ارزیابی کردند.

چین با این کشورها برای توسعه گردشگری و تقویت سیاست یک کمربند یک جاده دراین بخش از جهان و همچنین توسعه سرمایه گذاری ها توافق کرد.

رهبر چین همچنین در این اجلاس که روز دوم خود را پشت سر می گذارد با تعداد دیگری از رهبران منطقه از جمله رئیس جمهوری اندونزی دیدار و گفت وگو کرد.

اجلاس دو روزه(17-16 نوامبر/27-27 آبان) سران اپک از روز گذشته آغاز شده و تا روز یکشنبه نیز به کار خود در کشور جزیره ای پاپوا گینه نو ادامه خواهد داد.

اَپِک یک گروه اقتصادی منطقه ای متشکل از کشورهای حاشیه اقیانوس آرام است که در سال 1989 با هدف استفاده از وابستگی متقابل فزاینده کشورهای منطقه آسیا و اقیانوس آرام تشکیل شد و سران کشورهای عضو آن به صورت سالانه با یکدیگر ملاقات می کنند.

21 کشور استرالیا، برونئی، کانادا، اندونزی، ژاپن، کره جنوبی، مالزی، نیوزیلند، فیلیپین، سنگاپور، تایلند، تایوان، هنگ کنگ، پاپوآ گینه نو، چین، مکزیک، شیلی، پرو، روسیه، آمریکا و ویتنام، اعضای اَپِک هستند و پاپوا گینه نو اکنون ریاست دوره ای این سازمان را برعهده دارد.

بر اساس گزارش بانک‌ جهانی اعضای اپک با دارا بودن حدود 40 درصد جمعیت جهان، ‌57 درصد کل تولید ناخالص داخلی و 60درصد خروجی اقتصادی جهان را در اختیار دارند. اما آنچه مانع از قدرت‌ گرفتن و ایفای نقش اصلی اپک در اقتصاد جهانی شده شامل گستردگی و تنوع اقتصاد‌های این گروه بزرگ اقتصادی است.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر