کد خبر 314832

درجلسه شورای امنیت؛

روسیه از موضع عراق در همکاری اقتصادی با ایران حمایت کرد

رسانه‌های عراق گفتند که نماینده روسیه در شورای امنیت سازمان ملل از موضع عراق در تعامل تجاری و همکاری اقتصادی با جمهوری اسلامی ایران به رغم تحریم هایی که امریکا می خواهد بر ایران اعمال کند، حمایت کرد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایرنا، جلسه سه شنبه شب شورای امنیت که به منزله جلسه تودیع با «یان کوبیچ» نماینده دبیرکل سازمان ملل در عراق بود، رسانه های عراق، به سخنان نماینده روسیه در این جلسه اهتمام داده که از موضع عراق در برقراری روابط تجاری با ایران حمایت کرد.
خبرگزاری «موازین نیوز» عراق در این راستا نوشته است که «واسیلی نبنزیا» (Vasily Nebenzya) در این جلسه گفته است که به رغم تحریم هایی که آمریکا می کوشد بر جمهوری اسلامی ایران اعمال کند، اما عراق حق دارد با کشور همسایه خود، ایران، روابط داشته و همکاری کند.
نماینده روسیه در شورای امنیت سازمان ملل تاکید کرده است که مسکو نسبت به آینده اوضاع در عراق در سایه مشکل تراشی هایی که برای جمهوری اسلامی ایران می شود، نگران است.
وی خاطرنشان ساخته است که عراق در حال بازیافتن آرامش خود است و مسکو از رویکرد مثبت بغداد برای تضمین امنیت و اقتصاد و تلاش رهبران این کشور برای بازگشت شرایط طبیعی به عراق حمایت می کند.
وی در عین حال گفته است که اوضاع امنیتی در عراق هنوز شکننده است و در این راستا روسیه همه اقدامات تروریستی که غیرنظامیان را هدف قرار می دهند محکوم می کند.
یان کوبیچ نماینده دبیرکل سازمان ملل در عراق که دوره مسوولیت اش در این کشور به اتمام رسیده در این جلسه که برای بررسی اوضاع عراق اختصاص یافته بود، از تفاهم سریع جریان های سیاسی عراق برای تشکیل دولت به عنوان یک تحول مهم در این کشور یاد کرد.
خبرگزاری «الفرات نیوز» نیز در همین راستا اعلام کرده است که قرار است که یان کوبیچ مسوولیت فرستاده ویژه دبیرکل سازمان ملل را در لبنان برعهده بگیرد.
این خبرگزاری عراقی اضافه است که دبیرکل سازمان ملل، «جنین هنیس پلاسچارت» وزیر دفاع سابق هلند را به عنوان نماینده ویژه خود در عراق تعیین کرده است.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر