کد خبر 313653

توطئه مشترک ریاض و تل‌آویو

یک رسانه خارجی از توافق رژیم صهیونیستی و عربستان برای حذف حق بازگشت پناهندگان فلسطینی به سرزمین تاریخی خود خبر داد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از تسنیم، سایت میدل ایست آی در گزارشی نوشت که عربستان مانع آن شده است تا یک میلیون و پانصد هزار فلسطینی‌ دارای گذرنامه  موقت اردنی، مناسک حج و عمره را به جا آورند.

این اقدام به عنوان بخشی از سیاست جدید عربستان برای توقف صدور روادید حج تمتع و عمره برای فلسطینی ها در اردن، لبنان و قدس شرقی است. این امر اخیرا شامل فلسطینی های ساکن اراضی اشغالی و کسانی که مدارک سفر موقت صادر شده از اردن یا لبنان دارند، شده است. این سیاست از 12 سپتامبر اجرایی شده است.

براساس این گزارش، سیاست عربستان روی دو میلیون و 940 هزار فلسطینی در شماری از کشورها تاثیر می گذارد که نمی توانند هرگونه مدرک دیگری برای سفر به دست آورند تا با آن اجازه یابند تا برای ادای مناسک حج به عربستان بروند.

در این گزارش آمده است: بسیاری از مدیران کاروان ها در اراضی اشغالی و قدس شرقی و اردن تایید کردند که وزارت اوقاف و مقدسات اسلامی اردن به آنها اطلاع داده است که سفارت عربستان در امان از ما خواسته است که هیچ گونه درخواستی برای دریافت روادید از طرف هر شخصی که می خواهد با گذرنامه موقت اردنی به مکه مکرمه سفر کند، ارائه نکنند.

یک منبع اردنی آگاه از امور دیپلماتیک در کشورش به میدل ایست آی گفت: این تصمیم عربستان بخشی از توافقنامه دوجانبه ای با اسرائیل برای پایان دادن به "هویت فلسطینی و حق بازگشت پناهندگان است".

وی افزود: "عربستان به اردن برای اعطای تابعیت به پناهندگان فلسطینی در اردن و فلسطینی های ساکن بخش شرقی قدس و فلسطینی هایی که هم اکنون اسرائیل (فلسطین اشغالی) هستند، فشار می آورد. نظیر این امر می تواند در لبنان اتفاق بیفتد. بعد از آن، مشکل پناهندگان فلسطینی وجود نخواهد داشت".

این منبع گفت: "همه اینها بخشی از توافق دوجانبه بین اسرائیل و عربستان است، اما اردن اعطای تابعیت به فلسطینی ها را نمی پذیرد.. این سیاستی است که روی هر شهروند عرب و مسلمانی که حق عبادت دارد، تاثیر منفی می گذارد".

نمایندگان پارلمان اردن به سایت میدل ایست آی گفتند: اردن از سال 1978 میلادی برای شهروندان فلسطینی در اراضی اشغالی و کسانی که تحت اداره نظامی اسرائیل بعد از جنگ سال 1948 میلادی قرار دارند، مدارک موقت سفر صادر می کند.

سعود ابومحفوظ عضو پارلمان اردن گفت که آنها از وزیر کشور اردن و وزیر اوقاف خواسته اند تا کمیته ای را برای مذاکره درباره تغییر سیاست عربستان به ریاض اعزام کنند و از ملک سلمان شاه سعودی بخواهند که در این زمینه دخالت کند.

وی گفت: "این تصمیم بر هر عرب و مسلمان تاثیر می گذارد. ما از سال گذشه شکایت هایی در این زمینه شنیدیم. تعجب کردیم که نزدیک به 200 شرکت گردشگری در اردن قادر به صدور ویزای الکترونی برای حج عمره از طریق سفارت عربستان برای فلسطینی ها نیستند".

یحیح السعود دیگر نماینده پارلمان اردن گفت که آنها خواهان دیدار با خالد بن فیصل سفیر عربستان در امان شده اند، اما هنوز زمانی برای آن تعیین نشده است.

وی افزود: فشارهایی به اردن وجود دارد و سعودی ها می گویند که تنها افراد دارای گذرنامه دائمی می توانند روادید حج تمتع و عمره دریافت کنند.

برپایه این گزارش، برخی رسانه های فلسطینی وعربی این اقدام عربستان را با طرح سازش آمریکایی معامله قرن مرتبط می دانند. گفته هایی نیز مطرح است که آمریکا برای حمایت از عربستان به منظور اتخاذ اقداماتی که می تواند به حذف حق بازگشت پناهندگان فلسطینی کمک کند، تلاش کرده است.

به نوشته روزنامه صهیونیستی هاآرتص، ممنوعیت جدید عربستان در زمینه اعطای روادید به شهروندان فلسطینی ساکن اراضی اشغالی " با هدف بررسی امکان سفر به طور مستقیم مسلمانان ساکن اسرائیل (اراضی اشغالی) به عربستان به عنوان بخشی از روابط رو به افزایش بین اسرائیل و عربستان صورت می گیرد".

یسرائیل کاتس وزیر امنیت رژیم صهیونیستی ستایش از تصمیم دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا برای انتقال سفارت این کشور از تل آویو به شهر اشغالی قدس گفت که اقامت دائمی پناهندگان فلسطینی در اردن، سوریه، لبنان و عراق "راه حل خوبی خواهد بود".

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری